Ben Deyip Geçmeyin!

Sema Hastanesi Dermatoloji Uzmani Serpil Özyilmaz ile benler hakkinda bir röportaj;

Ben Nedir?

Benler derinin rengini veren melanin maddesini yapan hücrelerden olusurlar. Benler sayilari kalitsal olarak belirlenir, çocuklukta çikmaya baslar ve ergenlik döneminde renkleri koyulasip çaplari büyür. Benlerin bir kismi dogumsal olabilir. Ancak sonradan ortaya çikanlarda özellikle genetik yapiya ek olarak ultraviyolenin, yani günesin etkisi çok büyük.

Günesin benlere etkisi var mi?

Benler günesi gördükçe hem sayilari artiyor ham da yapilari bozulup, dejenere olabiliyorlar. Özellikle ani ve yüksek dozdaki günes çok önemli. Yani yanik yapacak boyutta, kizarma, soyulma vs. gibi durumlar, deri kanserine dönüsme riski olusturur.

Benlerin tehlikeli olup olmadiklarini görünüslerinden anlamamiz mümkün mü?

Belli bir ölçüde anlamak mümkün. Bir kiside çok sayida ben bulunmasi, ailesinde özellikle deri kanseri bulunmasi, açik ten rengi bulunanlar özellikle risk altinda. Bir bende degisiklik olmasi da çok önemli. Benlerin birden bire ortaya çikmasi, hizla büyümesi, farkli renk tonlari içermesi, sinirlarinin düzensizlesmesi, kasinmasi ve kanamasi durumunda mutlaka bir dermatolog tarafindan muayene edilmesi gerekir. Bunun için benleri analiz edip düzenli olarak takip etmek gereklidir. Risk faktörleri bulunan kisilerin her yil düzenli olarak bir hekim tarafindan takip edilmesi gerekir.

Benleri takiplerini nasil yapiyorsunuz?

Uzun yillardan beri benlerdeki degisimler dermatoskop yardimiyla takip ediliyordu. Ancak son yillarda kullanilan dijital dermatoskoplar bu olayi daha kolaylastirdi. Dermatoskop yardimiyla pigmentli lezyonlar 30 kat büyütülür ve bilgisayar bu benleri bazi kriterler ve matematiksel analizlerle degerlendirir, ben haritalamasi yapilir. Dijital dermatoskop bilgisayar ortaminda ben haritalamalarinin saklanmasina yardim eder. Böylece yeni çikan benler ve benlerdeki degisiklikler periyodik olarak takip edilir. Periyodik takipler sonucunda riskli degisiklikler erken dönemde tespit edilebilir.

Hastanin benlerinin görüntüsünü tekrar aldigimizda da benler üzerinde herhangi bir degisim olup olmadigini görebiliriz. Dijital dermatoskop çocuk, yasli gebe, her yas grubunda ve herkeste hiçbir zarar vermeden rahatlikla kullanilabilen bir cihazdir.

Kimler risk altinda?

Kolayca güneste yanan açik tenli kisiler özellikle deri kanseri için yüksek risk altindadir.

Fazlaca deri lekeleri ve benleri olmasi

Ailede deri kanseri görülmüs olmasi veya güneste derinin su toplamasi

Asiri güneslenme ve açik havada fazla kalmak

Peki, kanser riskini ortadan kaldirmak için ne yapmaliyiz?

Yilda bir gibi belli araliklarla doktor kontrolüne gidilmeli. Özellikle çok sayida beni olanlar için geçerli bu. Bunun yaninda günesten korunmak çok önemli. Günes disinda bir de benlerin çarpma, vurma, sürtme koparma gibi tahrislerden ve zedelemelerden kaçinmak gerekir.

Ben aldirmanin tehlikesi var mi?

Genelde benler çikarilinca kanser olunduguna inanilir, ama benin tamaminin vücuttan atilmasiyla hiçbir sey olmaz. Benden ve onun tehlikesinden kurtulmanin en saglikli yolu budur. Ama ben vücut üzerinde dururken kesilir, koparilir ya da takilip düsme gibi nedenlerden koparsa, bu tehlikelidir.

Ben aldirmak basit bir islem mi?

Evet. Benin çevresine igneyle lokal anestezi yapilir. Islem yarim saat kadar sürer.

Hit : 3425 


Hamileportal.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler doktor tedavisinin yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir. Sitemizdeki bilgiler bu amaçla kullanılmamalıdır.

  Web Stats   Sağlık ve Tıp