Take a fresh look at your lifestyle.

ALERJİK HASTALIKLAR

0

 

Alerji, vücudun bağırsak sisteminin bir maddeye karşı aşırı duyarlı hale gelmesi sonucunda, o maddeyle karşılaştığında ortaya çıkan zararlı enfeksiyondur. Günümüzde ülkelerde saniyeleşme arttıkça vücudu duyarlandıran maddeler (alerjenler) de giderek artmakta ve alerji hastalarının sayısında artış olmaktadır.

Anafilaksi
Tedavi edilmediğinde ölümcül seyredebilen ani bir alerjik reaksiyondur. En yaygın anafilaksi nedenleri penisilin, arı sokması, yumurta, fındık, çilek gibi besinler ve ağrı kesici ilaçlardır. Belirtile be alerjenlerle karşılaştıktan sonra dakikalar içinde başlayabilir; deride döküntü, gözlerde şişme, burun tıkanıklığı, kusma, ses kısıklığı, soluk alamama, şok ve komaya kadar ilerleyebilir. Çocuklarda ölüm nedeni, genellikle solunum yollarının şişmesi sonucu nefes alamamalarından ileri gelir. Hızlı tedavi yaşam kurtarıcıdır. Korunma için anafilaksiye yol açtığı bilinen etkenlerden uzak durulmalı, hekim önerisi olmadan hiçbir ilaç kullanılmamalı, enfeksiyonlar her zaman sağlık kurumlarında yapılmalı, risk altındaki kişiler yanlarında acil tedavide kullanılan ilaçları bulundurulmalıdır.

Astım
Astım, çeşitli etkenlere bağlı olarak gelişen aşırı duyarlılık sonucu, hava yollarında zaman zaman olup geçen daralmalarla giden bir hastalıktır. Hastalık nöbetler biçiminde ortaya çıkar. Yineleyen öksürük, soluk alıp vermede güçlük, bu güçlük sırasında duyulan ıslık sesine benzer bir ses tipik bulgularıdır. Son on yılda hasta çocuk sayısında artış görülmüştür. Astım alerjik ve alerjik olmayan biçiminde ikiye ayrılabilir.
Alerjik astımda olayı tetikleyen nedenler bitki polenleri, besinler, ev tozu, ilaçlar, hayvan tüyleri olabilirken; alerjik olmayan astımda ısı değişiklikleri, soğuk hava, kokular, solunum yolu enfeksiyonu yapan virüsler etkin olabilmektedir.
Astım iyi tedavi edilip, gerekli korunma önlemleri alınmazsa öldürücü olabilir. Doktora başvurmada gecikmemek ve önerilen ilaçları düzenli kullanmak gerekmektedir. Çocuğun alerjisi olduğu bilinen besin ve ilaçlardan uzak tutulması, evde kesinlikle sigara içilmemesi, çocuğun yastığının, yorganının kuştüyü ve yün olmaması, odasında az eşya bulundurulup sık olarak nemli bezle tozunun alınması, tüylü oyuncaklar bulundurulmaması alınacak önlemlerin bazılarıdır. Çocukluk çağında görülen astımın uzun süreli izlemlerinde sonuçlar iyidir. Çocukların çoğunun büyüdükçe düzeldiği gözlemlenmiştir.

Ürtiker
Ürtiker, halk arasında kurdeşen olarak bilinen ve çok sık rastlanan bir hastalıktır. Toplumumuzun %20 kadarını yaşamlarının bir döneminde etkiler. Kabarık, kaşıntılı, kızarık, orta kısımları daha soluk, büyük döküntülerdir.
Ürtikere neden olan etkenlerin arasında ilaçlar (penisilin, aspirin gibi); besinler ve besin katkı maddeleri (yumurta, fıstık, balık); enfeksiyon hastalıkları; böcek ısırması, parazitler gibi pek çok neden sayılabilir. Tedavide öncelikle etken olduğu saptanan maddeler uzaklaştırılmalı, enfeksiyon varsa tedavi edilmelidir. Bu arada doktorun önereceği, hastayı rahatlatacak ilaçlar kullanılmalıdır.

Cevap Bırakın