Take a fresh look at your lifestyle.

Astigmat Nedir?

0

Astigmatizm Nedir?

Astigmat, korneanın anormal bir eğriliğe sahip olduğu ve görüşte bozulmaya neden olduğu bir durumdur. Normal bir kornea bir küre gibi şekillenir, ancak astigmatizmde kornea oval şeklindedir ve göze giren ışığın odaklanmasında sorunlara neden olur. Astigmat çok yaygın bir durumdur ve sıklıkla miyop (kısa görüşlülük) veya hipermetrop (uzun görüşlülük) ile birlikte ortaya çıkar. Astigmat belirtileri fark edilip bir doktora görünmekte fayda vardır.

Astigmat belirtileri nelerdir?

Astigmatta yaygın görülen belirtiler şunları içerir:

  • Tüm mesafelerde bulanık veya bozuk görme
  • Baş ağrısı
  • Göz kayması
  • Göz yorgunluğu
  • Gece araba sürmede zorlanma
  • Ciddi vakalarda çift görme

Bu belirtileri olan kişilerin bir göz doktoruna muayene olmasında fayda vardır.

Astigmat Nedenleri ve Risk Faktörleri

Astigmatizmin nedeni genellikle bilinmemektedir. Astigmat genellikle doğumdan itibaren mevcuttur. Küçük bir astigmat derecesi normal kabul edilir ve genellikle herhangi bir düzeltme gerektirmez. Nadiren de olsa astigmatizma, kronik kuvvetli göz sürtünmesinden (alerjik konjonktivitli çocuklarda olduğu gibi) veya keratokonus gibi kornea hastalıklarından kaynaklanabilir.

Astigmatizma Dereceleri

Astigmatizma bir ışık kırma kusuru olduğundan, hastanın yazıları ve resimleri net görmesini zorlaştırır. Gözünde ışık odaklanması sorunu olan birçok kişide sonradan astigmatizma oluşabilir. Miyop ve hipermetrop gibi göz sorunları ile birlikte görülebilir.

0,50-1,00 Arasındaki Astigmat Derecesi
Bu derece aralığındaki kişilerin gözlük takmasına gerek yoktur  ancak astigmatın ilerlemesini kontrol etmek için düzenli göz muayenesi gereklidir.

1,00-4,00 Arasındaki Astigmat Dereceleri
Bu derece astigmat olan kişilerde diğer kırma kusurları da mevcuttur. Miyop ya da hipermetrop da eşlik ettiği için gözlük kullanılması gereklidir. Bu kişilerin rutin ve düzenli göz kontrolü gerekmektedir.

4,00 ve Üzerindeki Astigmat Dereceleri
Ağır sınıf astigmat derecesidir. Bu kişilerin göz muayenelerinin kesinlikle düzenli yaptırmaları önemlidir. Telefon, bilgisayar, televizyon, direkt ışık temasından gözlerini korumaları gereklidir.

Astigmat Tedavisi

Astigmat, gözlük veya kontakt lens gibi düzeltici lenslerle düzeltilebilir.  Hafif vakalarda tedaviye gereksinim olmayabilir. Astigmat daha şiddetli ise tedavide gözlük, kontakt lens ve bazen lazer ameliyatı önerilir. Göze giren ışığın retinaya odaklanmasına yardımcı olurlar. Astigmatı düzeltmenin diğer yolları arasında LASIK ve implante edilebilir kontakt lensler gibi refraktif cerrahi seçenekleri bulunur.

Cevap Bırakın