Take a fresh look at your lifestyle.

BEBEĞİN TEMİZLİĞİ VE BAKIMI

0

Gebelik sırasında takipleri aksatmadınız. Beslenmenize dikkat ettiniz ve vitaminlerinizi kullandınız. Sonunda sağlıklı ve hiç kuşkusuz sevimli bir bebeğiniz oldu. Fakat şimdi ne olacak? Bebeğin bakımı için doğal olarak çocuk doktorunuzdan bilgiler alabilirsiniz ama artık işlerin çoğunu siz yapacaksınız.

Bebeğiniz çok kısa bir zamanda gözleriyle sizinle bağlantı kurmaya çalışacaktır. Bebekler çevreden gelen birçok etkenden olumlu yada olumsuz etkilenir. Bu yüzden bebeğiniz için mutlu ve sıcak bir ortam yaratmaya çalışın.

İlk yapmanız gereken bebeğin kalacağı odanın düzenlenmesidir. Bunun için olanaklarınıza göre ayrı bir oda düzenlenebileceği gibi, erişkinlerin kullandığı bir oda da kullanılabilir. Bu oda temiz, rahat ve düzenli olmalıdır. Oda sıcaklığı mevsim ne olursa olsun yaklaşık 20 santigrat derecede tutulmalıdır. Bebeğe rahat ve kullanışlı bir yatak hazırlanmalıdır. Bu oda içinde bebek için sıklıkla kullanılacak battaniye, çarşaf, çocuk bezi, banyo küveti, bebeğin kıyafetleri ve sağlık için gerekli olan termometre, ilaçlar gibi eşyalar bulundurulmalıdır. Böylece bebek evin bölümleri arasında gereksiz yere taşınmaz.
Bebeğiniz 3 aylık oluncaya kadar başını dik olarak tutamaz. Bu yüzden bebeğin başı yatağından kaldırılırken ve taşınırken elle desteklenmelidir. Baş sürekli gövdeden yukarıda olmalıdır. Kollar ve bacaklar ise serbest bırakılmalıdır.

Bebeğin vücut temizliği hastalıklardan korunma açısından çok önemlidir. Bebeğin bakımı ve temizliğinden önce eller mutlaka sabunla yıkanıp kurulanmalıdır. Bebekte hastalık yapan mikropların çoğu erişkinlerden bebeğin temizliği sırasında geçer. Bebeğin altı kirlenmişse temiz ve düz bir yere yatırılarak altı açılır. Çocuk bezi de açılır ve bebeğin altı gerekirse ılık su ile yıkanır ve hemen kurulanır. Bu sırada bebeğin cildinin bakımı için krem, losyon veya yağ da kullanılabilir. Bebeğin altı gerektiği zaman temizlenmezse veya hassas cildi olan bebeklerde pişikler oluşabilir. Bebeğin altı temizlendikten sonra doktorunuzun önerdiği kremler sürülürse ve hemen bez bağlanmayıp açık tutulursa pişik sıklığı azalır. Zamanımızda daha sıhhi ve kullanışlı olduğundan hazır bebek bezleri kullanımı yaygındır. Bu bezlerin bebeğin cinsiyetine ve yaşına uygun tipleri alınmalıdır.

Bebek banyosu sabah doyurmadan önce veya gece yatırmadan önce yaptırılmalıdır. Doğduktan sonra göbek bağı düşmemiş bebeklerin banyodan hemen sonra kurulanması ve göbek pansumanı yapılması koşuluyla küvette banyo yapılmasında bir sakınca yoktur. Banyo yapılacak oda sıcak olmalıdır. Bebek banyosunun özel olarak satılan plastik küvetlerde yapılması uygun olacaktır. Su sıcaklığı 36-37 santigrat derece olmalıdır. Su sıcaklığı basit olarak dirsek suya sokularak anlaşılabilir. Su sıcaklığı dirseği yakmayacak düzeyde olmalıdır. Bebek başı su dışında olacak biçimde su içine yatırılır. Bebek şampuanı ile sünger kullanılarak cilt zedelenmeden yumuşak bir biçimde temizlenir. Cinsiyet organları en son temizlenir ve bebek sudan çıkarılıp temiz bir havlu ile kurulanır. Bebeği kesinlikle su içinde veya sıcak su kaynakları yakınında yalnız bırakmayın.

Cevap Bırakın