Take a fresh look at your lifestyle.

BEBEĞİNİZİ NE SIKLIKTA EMZİRMELİSİNİZ?

0

Yeni doğan bebekler dünyaya geldiklerinde besinlerini almak için belli aralıklarla beslenmelidirler. Başlangıçta azar azar ama sık aralıklarla beslenmelidirler.

Bebekler acıktığını belirttiği her zaman yani her ağladığında ve istediğinde emzirilir. Acıktığı için ağlayan bebeği bekleterek bir şey kazanamazsınız. Bebek ağladıkça strese girip, emmeyi reddedebilir. Reddeden bebeği beslemek için Onu rahatlatmalısınız. İlk haftalarda bebeğin ağlamasının başlıca nedenleri midesinin boş olmasıdır. Sindirim sistemi geliştikçe, her defasında daha çok yiyecek ve öğün aralarını uzatacaktır.

Emzirirken bebek ilk gün her iki memeden 5’er dakika, ikinci gün 10’ar dakika ve üçüncü gün 15 dakikayı geçmemek şartıyla emzirebilirsiniz. Normal bir emzirme süresi 15-20 dakika olmalıdır. Süt geldiği zaman bebeğe bir memenizi vererek on dakika emzirdikten sonra diğer memenizi vererek on dakika daha emzirin. Her iki memeyi de emzirin veya her seferinde birini tamamen bitirmesini sağlayın. Normalde bebekler bir öğünde alacakları anne sütünün yaklaşık olarak % 50 sini ilk 1-2 dakikada, % 90 ını ilk 5 dakika içersinde emerler.

Annelerin en çok merak ettikleri konu bebeklerini ne kadar sıklıkla emzirmeleri gerektiğidir. Bebeğiniz ne zaman acıkırsa o zaman yemek isteyecektir. Bebek belli saatlerde değil, istedikçe ve acıktıkça emzirilmelidir. Anne bebeğinin memeyi aramasından onun ne zaman emmek istediğini çok rahat anlayabilir.

İlk günlerde bebek oldukça sık acıkır. İkinci aydan itibaren günde iki üç saatte bir acıkabilir. Mide hacmi gittikçe genişlediği için acıkma süresi de gittikçe artar. Yine de beslenme aralığının 3 saati aşmaması gerekir. Bu nedenle bebeği günde sekiz-on kez beslemek gerekir. Bebekler genellikle, mideleri boş olarak beş saatten fazla uyuyamazlar. Bu yüzden geceleri iki ya da üç kez beslemek zorunda kalabilirsiniz. Anne sütü daha kolay ve çabuk sindirildiği için anne sütüyle beslenen bebekler mama ile beslenen bebeklere göre daha sık acıkırlar.

Bebek tok olduğu halde gaz sancısı gibi başka nedenlerle ağlayabilir. Yanlışlıkla doymadığı düşünülerek ek besinlere başlamamak gerekir. Bebeğin doyup yeterli beslenmesinin tek göstergesi yeterli kilo almasıdır. Kilo almıyorsa anne sütü yetersiz geliyor olabilir.

Cevap Bırakın