Take a fresh look at your lifestyle.

BEBEK GİYSİLERİ NASIL TEMİZLENMELİ ?

0

Kıyafetlerimizin temizliğinde kullandığımız materyaller ve temizleme yöntemlerimiz oldukça önemlidir. Cilt sağlığımızı korumamız ve kıyafetlerdeki mikroplardan kurtulmamız gerekir.


Söz konusu bebek ve çocuklarımız olunca bu konu daha da çok önemli hale geliyor. Çünkü bebeklerin cildi bize göre oldukça hassastır ve kullanılan temizlik malzemelerinin çoğu onların cildine zarar verebilecek kimyasal içeriğe sahiptirler. Aynı zamanda bebeklerin cilt ph değerleri yetişkinlere göre daha baziktir. Bunun sonucunda da derilerin ulaşan mikroplara karşı savunmasızdırlar. Bizim asidik deri ph değerimiz birçok mikrobik canlının derimiz tarafından imha edilmesini sağlar iken bebekler bu savunma mekanizmasını ikinci aydan sonra edinmeye başlarlar. Bu nedenlerle bebek kıyafetleri temizliği yetişkin kıyafetlerinin temizliğine göre biraz daha özen gerektirir.

Çoğu anne bebeklerinin eşyalarını yetişkinlerinkinden ayrı yıkar. Hatta bebek daha doğmadan ekolojik deterjanlar ya da sabun tozları evdeki yerini alır. Kimileri buna gerek olmadığını ve bunun da bir hijyen takıntısı olduğunu savunur. Fakat bu bir takıntı değil gereklilik. Yetişkinlerin eşyaları bebeğinkinden daha kirlidir ve kullanılan deterjanlar farklıdır hatta kimi zaman ağartıcılar, renk koruyucular gibi farklı kimyasal ürünler de kullanılır. Bebek eşyalarının bu kimyasallarla temas etmemesi gerektiğinden çamaşırların ayrı yıkanması ve deterjan olarak ekolojik ürünler ya da sabun tozları kullanılması doğru olan davranıştır. Ayrıca kıyafetlerin iyice durulanmasına da dikkat edilmelidir.

Günümüzde artık birçok iyi ve büyük markalar, bebek giysileri için özel deterjan veya sabun tozları üretiyor. Bu deterjanların en büyük özelliği renksiz ve parfümsüz olması. Bu özellikler sayesinde öncelikle bebeğin solunum sistemi zarar görmüyor ve cildin alerji olmasına ihtimal vermiyor. Dolayısıyla, seçilen deterjanın hipoalerjenik kimyasallar içerip içermediğine bakmanız tavsiye edilir. Ayrıca bebeğiniz için kullanacağınız deterjanların organik olması da dikkat etmeniz gereken özelliklerden. Bu ürünlerin bebeğiniz için en düşük alerji riski taşıdığı çoğu uzman tarafından onaylanmıştır. Organik tarımla üretilen hammaddelerden yapılan ve hem çevreye, hem de insan sağlığına zarar vermeyen bu organik deterjanlar bebek hijyeni konusunda büyük bir yer tutmaktadır. Aynı zamanda ne enzim, ağartıcı ne de petrol benzeri kimyasalları içermemesi bu ürünleri ekolojik de kılıyor. Bu sayede hem bebeğinizin cildine hem de gelecekte yaşayacağı dünyaya zarar vermeden hijyenini sağlayabiliyorsunuz.

Giysilerin yıkama sıcaklıklarının müsaade ettiği kadar yüksek sıcaklıkta yıkamanız yararınıza olacaktır. Maksimum yıkama sıcaklığı için giysi etiketinde belirtilen talimatlara bakarak öğrenebilirsiniz. 45 derecede dahi yıkamayla ölmeyen bakterilerin mevcut olduğu bilinmektedir.Özellikle bebek iç çamaşırlarını yüksek sıcaklıkta yıkamaya özen göstermelisiniz.

Bebeğinizin yıkanan giysilerinin güneş görmesi çok önemlidir. Kurutma makinasında kurutmuş dahi olsanız giysilerin güneşte bekletilmesi gerekir. Zira virüslerin sadece güneş ışığında kırılabildiğini biliyoruz.

Cevap Bırakın