Take a fresh look at your lifestyle.

BEBEK VE ATEŞ

0

Normal vücut ısısı genel olarak 36.1 – 37.8 °C olarak kabul edilir. Sabah erken saatlerde en düşük, saat 16.00 – 18.00-arasında ise en yüksek düzeydedir.

Çocuklarda vücut ısısı erişkinlerden daha yüksektir ve ısı bu saatlerde 38.5 °C’a kadar yükselebilir.
Ateş, çeşitli enfeksiyon hastalıklarının sık görülen bir belirtisidir. Ateşin vücudun savunma mekanizmaları üzerinde olumlu etkileri vardır, ancak yüksek ateş zararlı da olabilir. Zararları içinde en iyi bilineni ateşli havaledir.

Bebek bir aydan küçük ise ateş tek ve en erken bulgu olabilir. Ancak, yenidoğan olarak adlandırılan yaşamın ilk bir aylık döneminde bebek vücut ısısını tam ayarlayamadığından ağır hasta yenidoğanlarda enfeksiyona rağmen, ateşin normal, hatta düşük bile olabileceği de akılda tutulmalıdır.

Ateş Ölçümü En Güvenilir Şekilde Nasıl Yapılabilir?
Ağız, rektal yol (makat), koltuk altı veya çok nadir olarak da kulak yolu vücut ısısını ölçmek için kullanılan yollardır. Çocuklarda koltuk altından alınan ateş ölçümü çok güvenilir değildir.

En hassas Ölçüm yeri makattır. Çocuklarda makattan alınan vücut ısısının 38°C’ye kadar çıkması normal olarak kabul edilebilir.

Cıvalı termometreler ile yapılan ölçümlerde makat ölçümlerinde 1-2, koltuk altı için ise 2-3 dakika tutmak gerekir.

Bebeğin ateşini makattan doğru ölçmek için:
Termometrenin ucu temizlendikten sonra, civa haznesi bulunan ucun kaygan olması için az miktarda vazelin ya da yağlı krem sürülebilir.
Termometre silkelenerek civa kolonunun üst ucunun 36°C altına gelmesi sağlanır.
Yatar pozisyondaki bebeğin her iki ayağı bir elle tutulup bacakları kıvrılarak karnına doğru itilir, diğer elle termometre işaret parmağı ve baş parmak arasında civa haznesinden 2-3 cm uzaktan tutulur.
Zorlamadan termometre 2-2.5 cm ileri doğru itilir.
Termometre 1-2 dakika kadar makatta tutulduktan sonra çıkarılır ve civa kolonundaki yükselme okunur.
Termometre ateş ölçümünden sonra uygun şekilde (alkolle) temizlenir ve kendi kabında saklanır.

Ateşli bebek genellikle huzursuzdur, ateşin düşürülmesindeki esas amaç bebeğin rahatlamasını sağlamaktadır.

Hemen tüm ilaçların gereksiz kullanımlarında zararlı etkileri olabileceğinden, bir doktora bebek için gerekli olan doz danışılarak uygun ilaç seçimi yapılmalıdır.

Soğuk uygulamaya ateşin düşürülmesinde ilaçlara yardımcı olmak için başvurulabilir. Soğuk uygulama 29-32°C arasında ılık su ile yapılmalıdır. Alkol vücut ısısını hızla dü sürebileceğinden bebeklerde kesinlikle kullanılmaz.

Ateşin 38-39°C olduğu durumlarda bebek yakından izlenmeli, ateş 24 saat içinde düşmüyorsa mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Eğer ateş 39°C ya da üzeri ise vakit geçirilmeden doktora başvurulması uygun olur.

Cevap Bırakın