Take a fresh look at your lifestyle.

BEBEKLERDE EMZİK KULLANIMI

0

Emziğin faydaları nelerdir?
Emziğin genellikle zararlı olduğu pek çok çalışma ile kanıtlanmış olsa da bazı faydalarının da olduğu bilinmektedir. Emzik bebeğin doğal emme içgüdüsünü tatmin eder ve ona güven hissi verir. Bebekler emzik sayesinde daha kolay sakinleşir ve uykuya daha kolay dalarlar. Böylece doğum sonrası gergin ve yorgun olan annelerin de dinlenmesi ve kendini daha iyi hissedebilmesi mümkün olur.

Emziğin zararları nelerdir?
* Erken dönemde emzik kullanan bebeklerde, kullanmayanlara göre daha sık olarak anne sütünün bırakıldığı görülmüştür.

* Emzik kullanan bebeklerin bir kısmı anne memesini reddetmektedir.

* Uzun süreli emzik alışkanlığının ağız ve diş gelişimine zararları vardır.

* Emzik kullanan bebeklerde kulak-burun-boğaz sorunları daha fazladır.

Emzik ne zaman bırakılmalı?
Emziğin en geç 2 yaşın sonunda bırakılması gerekmektedir. Uzun süreli emzik kullanımı sonucunda karşılaşılabilecek sorunlar: 

* 2 yaşından sonra devam eden emzik alışkanlığı dişlerin yer değiştirmesine ve üst dişlerin öne, alt dişlerin arkaya çekilerek aralarında açıklıklar meydana gelmesine neden olur. 3,5 yaşından sonra meydana gelen açıklıklar kalıcı hale gelebilir.

* 3-4 yaşlarına kadar emzik emen çocuklarda V tipi üst çene gelişimi sonucunda yüz yapısında bozulma meydana gelebilir.

* 4 yaş civarına kadar emzik emmeye devam eden çocuklarda orta kulak iltihabı ve diğer üst solunum yolu infeksiyonları daha sık gözlenir.

Emziğin seçiminde ve kullanımında dikkat edilmesi gerekenler
* Emzikler kauçuk ve silikon olmak üzere iki maddeden yapılırlar. Kauçuk doğal bir maddedir, elastik ve dayanıklıdır. Özellikle diş çıkartan bebeklerde kauçuk emzik kullanmak uygun olur. Ancak kauçuk emzikler, suyu içlerine emdikleri için çabuk bozulur. Silikon da silisyumdan üretilir. Silikon emzikler kolay bozulmaz, ancak diş darbelerine karşı dayanıklı değillerdir. Bu yüzden silikon emzikler henüz diş çıkarmamış bebekler için daha uygundur.

* Damaksız emzikler anne memesini andırdığı için bebekler tarafından tercih edilir. Ancak bu tür emzikler özellikle bir yaşından sonra damağa baskı yaparak damak yapısını ve üst ön dişlerin sıralanışını bozabilirler. Bu tür emziklerin bir yaşından sonra kullanılması önerilmemektedir. Damaklı emzik ise anatomik şeklinden dolayı 2-3 yaş arasında bile rahatlıkla kullanılabilir. Damağa tamamen adapte olduğundan, herhangi bir bozukluğa neden olmaz.

* Bebek emziksiz uykuya dalamıyorsa, damaklı emzik tercih edilmelidir. Bebek uykuya daldıktan sonra onu uyandırmadan emzik ağzından alınmalıdır.

* Emziği bebeğe vermeden önce şekere veya bala batırmak son derece zararlı bir alışkanlıktır. Bebeğin diş minelerini zedeler ve diş çürüklerine neden olur.

* Emziğin temizliği üretildiği malzemeye göre değişir. Kauçuk olanlar özel bir dezenfektan madde yardımı ile soğuk sterilize edilmelidirler. Silikon olanlar ise sıcak yöntemle de steril hale getirilebilirler.

* Yeni doğan bebeğinizin burnunu tıkamaması için, emziğin arkasındaki plastik ağızlık bölümünün küçük olması gerekir.

* Bütün emzikler onaylanmış güvenlik standartlarına uygun olmalıdır.

* Emziğin ağızlığında havalandırma delikleri bulunması, bebeğin burnunun tıkalı olması yada daha büyük bir çocuğun bütünüyle ağzına alması durumunda son derece önemlidir.

* Emzikleri yıprandıklarında atmak gerekir.

* Emzikler, çok küçük bebeklerin boyunlarına asılmamalıdır, boğazlarına dolanarak boğulmalarına yol açabilirler.

Eğer bebeğiniz emziği bırakmak istemiyorsa hangi önlemleri almak gerekir?
* Öncelikle emzik emme süresi mümkün olduğunca kısıtlanmalı, emzik kesinlikle şeker, reçel vs. gibi şeylere batırılmamalıdır.

* Emzik emmek istediğinde sevdiği bir sebze-meyve verilerek onunla oyalanması sağlanmalıdır. Bu tür şeyleri de yerken tek başına bırakılmamalı, emmesi önlenmelidir.

* Çocuklar emziği emmediği durumlarda ödüllendirilmelidir.

* Anne ve babanın en çok dikkat etmesi gereken nokta; bebekleri gergin, sinirli ve huysuzken emziği onu susturmak için tek çare olarak görmemektir. Ağlayan bebeği susturmak için önce tatlılıkla yaklaşarak sakinleştirmeye çalışmak gerekir. Ortadan kaldırılan emziğin çocuğun yeniden istemesi ve ağlaması durumunda tekrar kullanılmaya başlanması emzikten kurtulma işlemini iyice zorlaştırmaktadır.

Cevap Bırakın