Take a fresh look at your lifestyle.

BEBEKLERDE İLK KONTROL

0

Doğum,gebelikle başlayıp erişkinliğe kadar süren gelişim süreci için bir başlangıçtır. Rahimde gizli olmasına rağmen fetüs,fiziksel olarak değişmekte ve kendi kendine hareket edebilecek düzeyi yakalayabilmektedir. Doğumla bebeğinizin gelişimini izlemeye başlayabilir ve oluşan değişimlere şahit olabilirsiniz.Bebeğinizi ilk duyduğunuz ya da gördüğünüz anı hiçbir zaman unutmazsınız. Bu anı bir başlangıç olarak hissetseniz de, başlangıçtan daha çok bir değişim olayıdır. Bu yeni varlığa, rahiminizdekinden daha farklı bir yolla bakım sağlamalısınız. Zira yeni bir çevreye uyum sağlamak zorundadır.
Özellikle akciğerler ve kalp, doğumdan sonra bebeğin rahim dışındaki hayata uyum sağlaması için büyük değişiklikler geçirmektedir. Bu değişimler birçok problemle beraber olmasına rağmen çoğu zaman bir problem oluşmaz. Doktorlar ve hemşireler bebeğin bakımı hakkında uzman kişilerdir. Her şeyin yolunda gitmesi için, doktorların koyduğu birçok kural harfiyen yerine getirilmelidir. Bebek doğduğunda ve doğumu müteakip günlerdeki gördüğünüz fiziksel ve fonksiyonel değişiklikler, bebeğin görünüşü, büyüklüğü ve reaksiyonlara verdiği cevapları kapsamaktadır. Ne gibi deği,şikliklerin beklendiğini bilmeniz rahatlamanızı ve bebeğinizin gelişimini mutlu bir şekilde izlemenizi sağlayacaktır.

Doğumda bebekler, doğumdan sonraki birkaç gün ya da hafta sonraki durumlarına göre çok farklı gözükürler. Televizyonlar ve gazeteler,yeni doğanları göstermek için 1-3 aylık olanları genelde seçmektedirler. Sonuç olarak birçok anne ve baba, bebeklerinin bekledikleri gibi olmadığını görünce büyük bir sürpriz yaşamaktadırlar.
Doğumdan sonra bebek anneye verildiği zaman, ilk önce anne, çocuğun yüzüne daha sonra da ellerine ve ayaklarına bakmaktadır. Doktorlar ve hemşireler de bunu yapmalarına karşın, doktorlar bebeğin sağlığını kontrol etmek için bebeğin kalp ve akciğer seslerini de dinlemektedir.
Bebek tıpkı rahimde olduğu gibi kollarını ve bacaklarını bükülü olarak tutmaya çalışacaktır. Bebeğin yüzü ve kafası , ilk günlerde az da olsa değişebilmektedir. Yüzü ve gözleri birkaç gün boyunca hafif şiş olabilir. Bebeklerin başlarının üstünde, kafa kemiklerinin henüz birleşmediğini gösteren 2 yumuşak nokta bulunmaktadır. Bu yumuşak noktalar, bebeğin kafasına esneklik kazandırmakta ve doğumda bebeğin başının uzun bir şekil almasını sağlamaktadır. Sezaryenle doğmuş bebekler eğer sezaryenden önce doğum sürecine girmişlerse aynı şekilde gözükeceklerdir. Eğer sezaryenden önce doğum sürecine girmemişlerse, yüz ve kafaları, birkaç günlük bebeklerinkine benzeyecektir.
Bebeğin cinsel organları şiş ve böyle küçük bebekler için büyük sayılacak boyuttadır. Erkek çocuklarda skrotum (iki adet erbezinin bulunduğu torba) kırmızı olabilir. Kız çocukların vajeninden , hafif kanlı açık renkli ya da beyaz bir akıntı gelebilir. Her iki cins bebeğin göğüsleri büyük olabilir ve süt sızabilir. Bu belirtiler, bebeğin rahimdeyken annenin hormonlarına yüksek düzeyde maruz kaldığını gösterir. Bunlar bir süre sonra kaybolacaktır.

Cevap Bırakın