Take a fresh look at your lifestyle.

Çocuğun Sırt Çantası Kaç Kilo Olmalı?

0

Ailelerin okul çantası alımında gerken özeni göstermemesi ve çantada taşınan aşırı ağırlık öğrencilerin kalıcı bel ağrısı yaşamalarına sebep olabiliyor. Viyana’daki Çocuk ve Gençlik Ortopedi Kliniği Doktoru Renata Suda, taşınan çanta ve malzemenin ağırlığının bir öğrencinin ağırlığının onda birini geçmeyecek şekilde olması gerektiğini kaydetti.

Ebeveynlerin doğru çanta seçimine dikkat etmeleri gerektiğini söyleyen Suda, gençlerin de çantayı doğru biçimde taşımasının ağrıların önüne geçeceğini kaydetti. Bu konulara dikkat edilmediği takdirde öğrencilerin ileriki yaşlarda bel ağrısı çekmelerinin kaçınılmaz olduğunu söyleyen Suda, “Aileler de bu konuda dikkatli davranmalı. Doğru çanta seçimi ve çantanın gereksiz okul malzemelerinden ayıklanması gerekli” şeklinde konuştu.

Ortopedi uzmanı doktor Suda’ya göre taşınan çanta ve malzemenin ağırlığı, bir öğrencinin ağırlığının onda birini geçmeyecek şekilde olmalı. Avusturya’da her on öğrenciden dokuzu bu kurala uymuyor. Öğrencilerin yarısı dikkatsizlikleri yüzünden bel ağrısı problemi yaşıyor. Dikkat edilmediği takdirde ağrılar kalıcı olabiliyor. 20 kilo olan bir öğrencinin çantası 2 kilo ağırlığı aşmamalı. Seçilen çantanın doğru yürümeye engel teşkil etmemesi için genişliği en fazla iki omuz arası kadar, boyu ise bel uzunluğu kadar ya da daha kısa olmalı. Bele takılan kemerin genişliği en az 4 santimetre, hafif ve giyilen kıyafete göre uzunluğu ayarlanabilir özellikte olmalı. Kayışlar öğrencinin omzunu rahatsız etmeyecek genişlikte olup, uzunluk giyilen kıyafete göre ayarlanmalı. Öğrencinin sisli günlerde ve akşam saatlerinde trafikte giderken şoförlere kolaylık sağlaması açısından, çantanın renkleri içerisinde trafikte fark edilecek parlak sarı renkler bulunmalı.

1993 yılından beri belli standartlarda çanta satımı yapılıyor ancak çantanın nasıl taşındığı da önem arz ediyor. Öğrencilerin çantalarını gereksiz malzemelerden arındırarak okula gitmesi gerekiyor. Tabi bu konuda ebeveynlere büyük iş düşüyor. Bel ağrısı, çantanın sadece tek kayışını omzuna takıp gezen öğrencilerde daha yoğun bir şekilde yaşanıyor.

Cevap Bırakın