Take a fresh look at your lifestyle.

ÇOCUKLAR NE İSTER ?

0

1-Sevgi ister: Sevildiklerini bilmek isterler. Bunu her fırsatta söyleyin ve anlatın. Çocuklar yakın çevrelerinden ve ebeveynlerinden uyum içinde olmalarını isterler.


Siz yetişkin kişiler olarak eşinizle anlaşamayabilirsiniz. Çocuklar ailede uyum olmazsa yaşamlarını devam ettiremeyeceklerini, aç kalacaklarını düşünürler. Çocuklar hiçbir durumda ailelerinin uyumsuzluk yaşamasını istemezler. Böyle bir duruma katlanamazlar.

Aileler çocuklarının yanında hiçbir şekilde tartışmamalıdırlar. Uyum problemleri çektiklerini çocuklarına belli etmemelidirler. Uyum problemlerini öncelikle çözmelidirler. Bu tür problemleri çözmek, onların sorumluluğundadır.

2-Eşitlik isterler: Çocuklar ailedeki herkesin eşit hakları olsun isterler. Çocuklar aile içinde kendilerinde söz sahibi olmalarını isterler. Kardeşler arasında eşitlik isterler. Kız ve erkek çocukları arasında değer farklılıkları olmasın isterler. Her çocuğun farklı bir yeteneği vardır, her çocuktan her şeyi en iyi yapması beklenmemelidir.

3-Cevap ister: Sordukları soruları atlamayın. Vereceğiniz her bir cevap onlar için çok önemlidir.

4-Kabul görmek ister: Çocuklar annelerinden ve babalarından onların var olmalarından dolayı mutlu olduklarını görmek isterler. Değerli olduklarının hissettirilmesini isterler.

5- Çocuklar anlayış ister: Anne babaları onları anlamaya çalışmalıdırlar. Bir hata yaptıklarında mutlaka önce yaptıklarının nedenlerini düşünmelidirler. Öncelikle onları dinlemelidirler.

6- Çocuklar arkadaşlık ister: Gerektiği zaman anne babasıyla arkadaş olmak ister. Anne baba sadece çocuklarıyla değil onların arkadaşlarıyla da ilişki içinde olmalıdırlar. Onları tanımalı ve yakın olabilmelidirler.

7- Çocuklar yakınlık ister: Sıkıntılarını sizlerle paylaşmaları, yanlışlarını bile sizlerle konuşabilmeleri, tamamen sizin onlara göstereceğiniz yakınlık sonucu mümkün olur.

8- Çocuklar ciddiye alınmak ister: Özellikle başkalarının yanında onu susturmayın, anlattıklarını dinleyin.

9- Çocuklar önemsenmek ister: Başkalarının yanında onu onore edin, beğendiğiniz davranışlarını fark ettiğinizi, beğendiğinizi anlatın.

10- Çocuklar destek ister: Sizlerden yaptıkları olumsuz şeylerin şikayetini değil, olumlu davranışlarının övülmesini isterler.

11- Çocuklar tutarlılık ister: Onların ruh hali sık sık değişen, neye ne tepki göstereceği belli olmayan değil, tavırları ve doğruları belli olan anne babalara ihtiyaçları vardır.

ÇOCUĞUNUZA EN İYİ MODEL SİZSİNİZ!

-Olumlu yönlerini görün.
-Yaşına uygun sorumluluklar verin.
-Kendi kararlarını vermesine yardımcı olun.
-Yemekleri ailece yiyin.
-Olumlu davranışlarını ödüllendirin.
-Ödüllendirmeyi genel olarak sözel yapın.
-Gerektiğinde takdir edin.
-Farklı beceriler kazandırın.
-Uyku vaktini düzenleyin.
-Birlikte kitaplar okuyun.
-Okulla bağınızı güçlü tutun.
-Onu sevdiğinizi sık sık belirtin.
-Çocuğunuza özel zaman ayırın.
-Her gün mutlaka dolu vakit geçirin.
-Planlı çalışmasına yardımcı olun.
-Ödevlerini kontrol edin.
-Ev içi kurallar oluşturun ve siz de uyun.
-Onu dinleyin.
-Farklı sorular sorun.
-Cesaret verin.

Her şeyin ötesinde en önemli işiniz, anne-baba olmanın tadını çıkarmak. Her fırsatta bu güzel duygunun keyfini çıkarın.

UNUTMAYIN ÇOCUK HAYATI SİZDEN ÖĞRENİR.

Cevap Bırakın