Take a fresh look at your lifestyle.

Çocuklarda Astım Belirtileri Nelerdir?

0

Astım Belirtileri Nedir?

Astım, akciğerlerdeki alt hava geçişlerini etkileyen kronik bir enflamatuar hastalıktır. Dünyada ve ülkemizde çok yaygındır, yaklaşık beş çocuktan birinde astım gelişebilmektedir. Astımı olan çocuklar, diğer çocuklara kıyasla tetikleyicilere karşı aşırı duyarlı hava geçişlerine sahiptir. Astım tekrarlayan hırıltılı solunum, nefes darlığı, göğüste sıkışma veya öksürük atakları olarak ortaya çıkabilir. Bunlar astım belirtileri arasındadır.

Astımın şiddeti her çocukta farklılık gösterir ve zamanla değişebilir. Çoğu çocuğun hafif astımı vardır ve genellikle iyidir ve yılda birkaç hafif veya daha az astım krizi geçirir. Daha şiddetli astımı olan bazı çocuklar, sık veya hayatı tehdit eden ataklara veya günlük aktivitelerini etkileyen kalıcı astım semptomlarına sahip olabilir.

Astım krizi sırasında ne olur?

Astım ataklarına genellikle hava kanallarının iltihaplanmasının artmasına neden olan tetikleyicilere maruz kalma neden olur. Hava geçitleri daralır ve daha fazla mukus üretir, bu da hava geçitlerinin tıkanmasına ve çocuk için nefes almada zorluğa yol açar. Bir astım atağı sırasında iltihaplanma daha kötü olsa da, astımı olan bir çocuğun fazla astım semptomu olmadan iyi göründüğü durumlarda bile mevcut olabilir ve devam edebilir.

Astım – Nedenleri ve Risk Faktörleri

Astımın Nedenleri
Astım ataklarına neden olan tetikleyiciler her çocukta farklı olabilir. Mümkün olduğunda tetikleyicilerden kaçınmak önemlidir.

Bazı yaygın tetikleyiciler şunları içerir:

  • Soğuk algınlığı ve grip de dahil olmak üzere viral enfeksiyonlar.
  • Ev tozu akarları, hayvan tüyü, polen ve iç mekan küfü dahil olmak üzere çevresel alerjenler.
  • İç ve dış ortam iklim değişikliğinden dolayı sıcaklık veya nem değişiklikleri.
  • Sigara dumanı  gibi çevresel tahriş ediciler.

Astım Tedavisi

Astımı tedavi etmek için hangi ilaçlar kullanılır?
Astım tedavisinin iki ana grubu vardır, hafifleticiler ve kontrolörler / önleyiciler. Bunlar astım belirtileri hafifletmek için önemlidir.

Rahatlatıcılar: Astım krizi sırasında daralmış hava kanallarını açmak için hızla çalışan ilaçlar. Astım semptomlarının hızla giderilmesini sağlar ve çocuğunuzun daha iyi nefes almasını sağlar. Gerektiğinde kullanılırlar.

Kontrolörler / önleyiciler: Hava kanallarındaki kronik iltihabı kontrol etmek için yavaş yavaş çalışan ilaçlar, tetikleyicilere karşı daha az hiper-duyarlı hale getirir. Bu ilaçların doktor tarafından reçete edilmesi halinde günlük olarak kullanılması gerekir ve sadece doktor tarafından önerildiğinde durdurulmalıdır. Kontrolörler / önleyici ilaçlarla reçete edilen her çocuğun tedavi süresi, çocuğunuzun astımının cevabına ve kontrolüne bağlı olarak aylardan yıllara kadar değişebilir.

Astımı olan tüm çocuklara astım atakları sırasında kullanılmak üzere bir rahatlatıcı ilaç reçete edilir. Astımı iyi kontrol edilmeyen bazı çocukların günlük kontrolör / önleyici ilaç kullanması gerekebilir.

Doktor, çocuğunuzun günlük olarak bir kontrolör / önleyici ilaç kullanması gerekip gerekmediğini değerlendirebilecek ve önerebilecektir.

Başka nelere dikkat etmeliyim?
  • Çocuğunuzu sigara dumanına maruz bırakmayın ve her zaman sigara dumanı dolu ortamlardan uzak tutun.
  • Hasta olduğunda çocuğunuza soğuk içecekler vermekten kaçının.
  • Astım krizi sırasında ve hemen sonrasında çocuğunuzu dinlendirin ve egzersizden kaçının.
  • Astım krizi sırasında çocuğunuza sorular sorun. Doktorun verdiği rahatlatıcı ilaçlar kullanmasına rağmen nefessiz kalıyorsa- Sıvıları içemiyorsa – Tam cümlelerle konuşamıyorsa- Uykulu, tepkisiz ve uyuşuk , sinirli ve sakinleşmesi zor ise doktorunuza danışınız.

Cevap Bırakın