Take a fresh look at your lifestyle.

ÇOCUKLARDA GENİZ ETİ

0

Özellikle 2-6 yaş arası çocuklarda, enfeksiyonlara bağlı olarak büyüyen geniz etinin, zatürre ve astım gibi hastalıkların yanı sıra çene yapısında da bozukluklara neden olabileceği bildirildi.

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Barlas Aydoğan yaptığı açıklamada, ”lenfoid hücreler”den oluşan geniz etinin, doğum sonrası anneden geçen immünglobulinler ”antikorlar” nedeniyle gelişmediğini, ancak, 2 ve 6 yaş aralığında gelişme göstererek büyüdüklerini ifade etti.

Geniz etindeki büyümenin burundan solunuma engel oluşturmasıyla sıkıntıya yol açtığını belirten Aydoğan, ”Kronik geniz eti iltihapları veya büyümeleri, ortodontik, yüz gelişiminde ve konuşma bozukluğuna yol açabilmektedir. Bunun sonucunda çocukların her zaman ağız yoluyla nefes alması da çene yapılarında bozukluklara neden olabilmektedir” dedi.

Geniz eti büyüyen çocukların uyku sorunu yaşayacağına da dikkati çeken Aydoğan, şöyle konuştu:

”Geniz eti, yeni doğan çocuklarda anneden geçen immünglobulinler nedeniyle küçüktürler. 2-6 yaşlarda daha sık olmak üzere enfeksiyonlara bağlı olarak büyürler. Bu tür çocuklar uyku sorunu çekerler. Ağızları açık olduğu için horlarlar. Kulakta iltihaplanma ve tekrarlayan işitme kaybına uğrarlar. Bunun yanı sıra büyüyen geniz eti, astım ve zatürre gibi hastalıkların da nedenidir.”

AİLELER DİKKATLİ OLMALI
Doç. Dr. Aydoğan, çocukların ilerleyen yıllarda hastalığın kalıcı etkilerine maruz kalmaması için ailelerin dikkatli olması gerektiğini söyledi.

Ailelerin bu yaştaki çocuklarda, ağızdan nefes olma güçlüğü çekmesi, horlama ve en çok da televizyona çok yaklaştıkları için daha rahat fark edilebilen işitme kaybı gibi belirtileri iyi takip etmesi gerektiğini belirten Aydoğan, ””Aileler, çocuklarının geleceğini etkileyebilecek hastalığa karşı uyanık olmalı” dedi.

Hastalığın erken teşhis durumunda ilaçla kolay bir şekilde tedavi edilebildiğini hatırlatan Doç. Dr. Barlas Aydoğan, ilerleyen durumlarda ise cerrahi müdahaleye gereksinim duyulabileceğini bildirdi.

Geniz eti ameliyatlarının KBB kliniklerinde sık sık uygulandığını vurgulayan Aydoğan, cerrahi müdahale için zorunlu haller dışında 4-5 yaşlarının uygun olduğunu hatırlattı.

Cevap Bırakın