Take a fresh look at your lifestyle.

Çocuklarda Kabızlık

0

Çocuklarda kabızlık sorunu ve tedavisi

Kabızlık çocuklarda çok yaygın bir sorundur. Bu genellikle endişe nedeni değildir. Sağlıklı beslenme ve egzersiz alışkanlıkları bunu önlemeye yardımcı olabilir.

Kabızlık belirtileri ve belirtileri nelerdir?
Farklı çocuklar farklı tuvalet alışkanlıklarına sahiptir. Her gün tuvalete gitmeyen bir çocuğun mutlaka kabız olması gerekmez. Çocuklardan biri günde üç kez, diğeri ise her 1-2 günde bir gidebilir.

Genel olarak, çocuklarda kabızlık belirtileri şunlardır:

Normalden daha az tuvalete gidiyor
Tuvalete giderken sorun veya acı çekiyorsanız
Dolu veya şişkin hissetmek
tuvalet kağıdına biraz kan görmek
Kabızlığı olan çocukların iç çamaşırlarını bazen dışkı parçalarıyla lekelemeleri de yaygındır.

Kabızlığa ne sebep olur?
Kabızlık , bağırsakların gerektiği gibi hareket etmesine yardımcı olan, yeterince su ve lif içermeyen bir diyete bağlı olabilir . Çok fazla işlenmiş yiyecek, peynir, beyaz ekmek ve simit ve et yiyen çocuklar oldukça sık kabız olabilir.

Bazen, antidepresanlar ve demir eksikliklerini tedavi etmek için kullanılan ilaçlar kabızlığa neden olabilir. Kabızlık, bebeklerde anne sütünden bebek mamalarına veya bebek mamalarından katı mamaya geçerken gerçekleşebilir. Tuvalet eğitimi verilen küçük çocuklar bazen, özellikle hazır değillerse kabız olabilirler.

Bazı çocuklar tuvalete gitmekten kaçınırlar, gerçekten gitme dürtüsü olsalar bile. İçsel dürtüleri görmezden gelebilirler çünkü evden uzakta bir tuvalet kullanmak istemiyorlar, eğlenceli bir oyun oynamayı bıraktıkları için veya bir yetişkinin tuvalete gitmek için mazeret görmelerini istemiyorlar. Gitme dürtüsünü göz ardı etmek, sonradan gitmeyi zorlaştırır.

Stres ayrıca kabızlığa da yol açabilir. Çocuklar, yeni bir okula başlamak ya da evdeki sorunlar gibi bir konuda endişeli olduklarında kabız olabilirler. Araştırmalar duygusal üzüntülerin bağırsakların ne kadar iyi çalıştığını ve kabızlığa ve diyare gibi diğer koşullara neden olabileceğini göstermiştir .

Bazı çocuklar , stresli olduklarında veya sık sık yağlı veya baharatlı olan bazı tetikleyici yiyecekleri yediklerinde ortaya çıkabilecek irritabl barsak sendromu (IBS) nedeniyle kabızlaşır. IBS’li bir çocuk, kabızlık veya ishal, ayrıca mide ağrısı ve gazı olabilir.

Nadir durumlarda, kabızlık diğer tıbbi hastalıkların bir işaretidir. Çocuğunuz problem yaşamaya devam ederse veya kabızlık 2-3 hafta sürerse doktora gidin.

Kabızlığı Nasıl Önleyebilir ve Tedavi Edebiliriz?
Kabızlığı önlemek ve tedavi etmek için:

Çocuğunuza daha fazla sıvı verin. Yeterince su ve diğer sıvıları içmek, dışkıların bağırsaklarda daha kolay hareket etmesine yardımcı olur. Çocukların ihtiyaç duyduğu miktar kilolarına ve yaşlarına göre değişebilir. Ancak çoğu okul çağındaki çocukların günde en az 3 ila 4 bardak suya ihtiyacı vardır. Bebeğiniz anne sütünden veya katı yiyeceklere geçişte kabız kalırsa, her gün birkaç (2-4) elma, armut veya kuru erik suyunu vermeyi deneyin. Kabızlık uzun sürerse bunun nedeni bir sağlık sorunu olabilir, bu nedenle doktora gidin.

Daha fazla lifli yiyecekler verin. Yüksek lifli yiyecekler (meyveler, sebzeler ve tam tahıllı ekmek gibi) kabızlığın önlenmesine yardımcı olabilir. Lif sindirilemez, bu nedenle bağırsakları hareket ettirerek bağırsakları temizlemeye yardımcı olur. Yağlı, şekerli veya nişastalı yiyeceklerle dolu bir yiyecekler bağırsakları yavaşlatabilir. Çocuğunuzun yiyeceğine daha fazla lif eklerken, birkaç haftada bunu yavaşça yapın ve çocuğunuzun da daha fazla sıvı içtiğinden emin olun.

Elma, armut, fasulye, yulaf ezmesi, portakal, olgun muz, kepekli tahıllar ve patlamış mısır deneyin. Ev yapımı meyve smoothie’lerine keten unu veya kepek eklemek, bir çocuğun yiyeceğine lif dökmenin başka bir yoludur.

Çocukların yeterince egzersiz yapmasını sağlayın. Fiziksel aktivite bağırsakları harekete geçirir, bu nedenle çocuklarınızı bol miktarda egzersiz yapmaya teşvik edin . Yakalama oynamak, bisiklete binmek veya birkaç çember çevirmek kadar basit şeyler olabilir.

Düzenli bir yemek programı hazırlayın. Yemek yeme bağırsaklar için doğal bir uyarıcıdır, bu nedenle düzenli yemekler çocukların rutin bağırsak alışkanlıklarını geliştirmelerine yardımcı olabilir. Gerekirse, çocuğunuza okuldan önce tuvalete rahat bir şekilde gitme şansı vermek için kahvaltıyı biraz daha erken programlayın.

Çocukları düzenli tuvalete gitme alışkanlığını öğretin. Çocuğunuz tuvalete gitmeme dürtüsüyle savaşırsa, her gün yaklaşık aynı saatte (ideal bir yemekten sonra) tuvalette oturmasını sağlayın.

Bu küçük değişiklikler çoğu çocuğun daha iyi hissetmesine ve bağırsakların olması gerektiği gibi hareket etmesine yardımcı olur. Çocuğunuza kabızlık için her türlü reçetesiz ilaç vermeden önce doktora danışın.

Cevap Bırakın