Take a fresh look at your lifestyle.

ÇOCUKLARDA RAŞİTİZM

0

Raşitizm nedir, neden olur?
Raşitizm (rikets) büyümekte olan kemiğe mineral (kalsiyum ve fosfor) çökmesinin (depolanmasının) gerçekleştirilememesidir. Raşitizmin en sık nedeni beslenme ve güneş ışını yetersizliğidir.

Kemikte mineral depolanması için besinlerle yeterli kalsiyum, fosfor ve D-vitamini alınmalıdır. Kasiyum ve fosfor en fazla süt ve süt ürünleri ile elde edilebilir. Anne sütünün barsaklardan emilme açısından en ideal kalsiyum/fosfor oranına sahip olduğu unutulmamalıdır. D vitamini hem hayvansal, hem de bitkisel gıdalardan alınabilir. Güneş ışınının D vitamininin aktif hale getirilmesinde çok büyük rolü vardır. Güneş ışınından yoksun bırakılan çocuklar, yeterli besinleri alsalar bile raşitizm olabilirler. D vitamini güneş etkisinin yanında böbreklerde ve karaciğerde bazı işlemlerden geçtikten sonra biyolojik aktivitesinin kazanır. Bu nedenle karaciğer ve böbrek hastalıkları da raşitizme neden olabilir.

Özet olarak D vitamini, kalsiyum ve D vitamini eksikliğinin herbiri raşitizme yol açabilir. D vitamini metabolizması bozuklukları ve D vitamini etkisine doku direnci gibi kalıtsal hastalıklar nadir görülür.

Raşitizmin belirtileri nelerdir?
Ağır hastalarda kalsiyum düzeyi çok düşebileceği için çocuk havale geçirebilir.
Bıngıldağın kapanması ve diş çıkarma gecikebilir.
Saçlı deride terleme ve başın arka kısmında saç kaybı olabilir.
Çocuğun göğüs kemiklerinde bazı değişiklikler görülebilir.
El bileklerinde genişleme olabilir.
Bacak kemiklerinde içe, dışa veya geriye doğru eğilmeler olabilir.
Kas gevşekliğine bağlı olarak karında bombeleşme ve göbek fıtığı görülebilir.

Raşitizm tanısı nasıl konur?
Muayene bulguları ile şğphe edildiğinde doktorunuz bir kan tetkiki ve el bileği filmi isteyebilir. Tanı bu tetkiklerle kesinlik kazanır.

Raşitizm nasıl tedavi edilir?
Raşitizm tedavisi için başlangıçta kalsiyum düzeyi düşükse yükseltilmelidir. Bu tedavi damardan veya ağızdan yapılabilir. Bundan sonra D vitamini tedavisi yapılmalıdır. Bu tedavi de 4-6 hafta süreyle ağızdan verilebilir veya tek dozda ağızdan ya da kalçadan enjeksiyon ile yapılabilir.

Çocuğumun şekil bozuklukları devam edecek midir?
Şekil bozuklukları genellikle ilaç tedavisi ile düzelir. İzlemde düzelmeyen ve derecesi ağır bozukluklar için ameliyat gerekebilir. Bunun zamanlaması çocuk doktoru ve ortopedi doktoru tarafından birlikte kararlaştırılmalıdır.

Raşitizmi önlemek için ne yapabilirim?
Bunun için yeterli D vitamini, kalsiyum ve fosfor alınmalıdır. Bebeklerin hayatın ilk bir yılı içinde günde 400 ünite D vitamini almaları önerilmektedir. Günde en az 20 dakika güneşe çıkarılmalı ve güneş ışığını doğrudan almaları (cam arkasından değil) sağlanmalıdır.

Cevap Bırakın