Take a fresh look at your lifestyle.

DİAFRAM, SERVİKAL BAŞLIK

0

Diyafram

Diyafram, kubbe şeklinde lastikten yapılmış bir araçtır. Cinsel ilişkiden önce vajinaya (hazneye) yerleştirilir ve rahmin ağzını bir kapak gibi kapatır. İç kenarına sürülen  sperm yok edici jelle birlikte kullanılmalıdır. Böylece ilişki sırasında boşalan spermler, rahme giremez ve yumurtayla birleşemez, dolayısıyla gebelik oluşmaz.

Her ilişkide, spermisitle birlikte ve doğru kullanıldığında etkili bir şekilde gebeliği önler.
Her kadının kendi iç yapısına uygun olarak kullanabileceği çeşitli boyutlarda diyaframlar vardır. Bu nedenle diyafram kullanabilmek için önce gebeliği önleyici yöntem sunumu yapan bir kliniğe başvurarak muayene olmak ve uygun diyaframı almak, diyaframın nasıl uygulanıp çıkarılacağını özel olarak öğrenmek gerekir. Yeni geliştirilen diyaframlar, ölçü alınmasına gerek kalmadan doğrudan da kullanılabilmektedir. Diyaframın etkili olabilmesi için her cinsel ilişkide kullanılması gerekir.
-Cinsel ilişkiden hemen önce ya da 6 saat öncesinde yerleştirilebilir.
-Cinsel ilişkiden sonra 6 saat süreyle spermler haznede kalabilir ve rahme geçebilir. -Bu nedenle diyafram ilişkiden en erken 6 saat, en geç 24 saat sonra çıkarılmalıdır.
-Diyafram içinizdeyken duş alabilir, tuvalete gidebilir, yüzebilirsiniz. Ancak vajina, asla yıkanmamalıdır. Vajinanın doktor tarafından önerilmedikçe herhangi bir nedenle yıkanması, doğal korunmasını bozarak enfeksiyonların oluşma riskini artıracağından kesinlikle önerilmez.
-Kullanım sonrası diyafram su ve sabunla yıkanarak temizlenir ve kurulanır. Daha sonraki kullanımlar için kutusunda saklanır. Doğru kullanılırsa aynı diyafram iki yıl süreyle kullanılabilir.

Servikal başlık
Serviksi sıkıca kapatan lateksten yapılmış bir alettir. Değişik boyutlarda olabilir. Diyaframa benzer fakat daha küçük boyuttadır. Etkinliği de diyaframa yakındır. Yine diyafram gibi, içine spermisid sürüle-rek kullanımı uygundur. Koitustan 6 saat sonrasına kadar yerinde kalmalıdır. 48 saate kadar yerinde kalabilir. Takılmasından önce ve üç ay sonra PAP smear almak uygun olacaktır. Adet sırasında kullanıl-maması hatırlatılmalıdır.

Cevap Bırakın