Take a fresh look at your lifestyle.

DOĞUM SONRASI BESLENME

0

Gebelik dönemi, insan yaşamında beslenmenin en önemli olduğu devrelerden biridir. Bu dönemdeki beslenme şeklinin, annenin ve bebeğin sağlığını ne kadar etkilediği tartışılmaz. Gebelik döneminde beslenme ne kadar önemli ise doğum sonrası dönem olan, emziklilik döneminde de gerek anne gerek bebek için yeterli ve dengeli beslenme bir o kadar önemlidir.

Doğum sonrası beslenme şekli annenin sezaryen veya normal doğum yapmasına göre değişmektedir. Eğer anne normal doğum ile bebeğini dünyaya getirdiyse, doğum sonrası özel bir diyete alınmaz, ancak her emziren anneye olduğu gibi bol sıvı gıda tüketimi önerilir. Eğer anne bebeğini sezaryen denilen ameliyat ile dünyaya getirdiyse, anneye diyetisyen kontrolünde özel bir beslenme programı uygulanması gerekmektedir. Bu programda, anne ilk gün sadece sıvı gıdalar ile beslenir. Daha sonra annenin gaz ve gaita çıkarmasına göre yumuşak gıdalara veya normal beslenmeye geçilir. Bu geçiş dönemi ortalama 2-4 gün arasında değişmektedir.

Doğum sonrası emziren kadınların en büyük sorunu da, gebelik döneminde alınan fazla kilolar… Emziren kadınların en büyük arzusu hem gebelik döneminde aldıklarıfazla kiloları verebilmek, hem de diyet ile meydana gelebilecek sütünün miktar ve kalitesinin azalmasını engellemektir. İşte doğum sonrası hem emzirirken sütün miktarını ve kalitesini düşürmeyecek hem de kilo vermeyi destekleyecek önerilerden birkaçı;

En ideal kilo verme zamanının emzirme dönemi olduğunu biliyor muydunuz? Çünkü emzirme sırasında bazal metabolizma hızı dediğimiz vücudun harcadığı enerji, normal dönemden daha fazladır. O nedenle, bu dönemde uygulanan sağlıklı bir beslenme programı ile hem kilo vermiş oluruz hem de bebeğimizi daha kaliteli süt ile beslemiş oluruz.

Emziren annelerin yaptığı en büyük hatalardan biri de sütün kalitesini veya miktarını artırmak için gereğinden fazla yemek yemesidir. “Emziriyorum, sütüm artsın…” diye daha fazla pilav, daha fazla tatlı gıda tüketilmektedir. Unutmamak gerekir ki, anne sütünün miktarı tüketilen pilava, makarnaya, böreğe değil sıvı gıdalara bağlıdır. Anne, günde ortalama 3 litre sıvı gıda tüketmelidir. Süt, su, ıhlamur, bitki çayları, meyve suyu, az şekerli kompostolar tercih edilmesi gereken sıvı gıdalardır.

Anne bu dönemde diyetisyen tarafından hazırlanmış özel bir diyet programı ile kontrollü bir şekilde kilo verebilir. Anne bu dönemde uyguladığı sağlıklı bir program ile rahatlıkla diyet yapabilir.

Anne sütünün miktarını ve kalitesini artıran en önemli besin maddesi hiç şüphesiz süttür. Annenin yeterli ve dengeli beslenmesine ilave olarak günde en az 3-4 su bardağı daha süt içmesi gerekir. Ayrıca gerek kabızlığa iyi gelen gerekse de sıvı gıda tüketimi açısından önemli olan üzüm, erik, kayısı kompostoları da tercih edilebilir.

Annenin bu dönemde dikkat etmesi gereken bir diğer önemli konu da artan protein ve demir ihtiyacının karşılanmasıdır. Bu nedenle anne her gün bir adet kayısı kıvamında haşlanmış yumurta yemelidir. Peynir, yoğurt gibi süt ürünleri tüketimine de dikkat etmelidir.

Yiyeceklerle beraber alınan demirin vücutta kullanılmasını önemli ölçüde engelleyen çay tüketimi ise mümkün olduğu kadar az olmalıdır. Özellikle demir yönünden zengin yumurta yenildiğinde kesinlikle çay içilmemesi gerekir. Çay yerine C vitamininden zengin taze sıkılmış meyve suları, demirin vücutta daha çok kullanılmasını sağlaması nedeniyle tercih edilmelidir.

Anne, bu dönemde hamur işi, tatlı, börek, çörek, pilav, makarna, ekmek gibi kalorisi yüksek yiyeceklerden uzak durmalı, sebze ve meyve ağırlıklı bir beslenme programı izlemelidir.

Annenin her dönemde olduğu gibi emziklilik döneminde de tuz tüketimine dikkat etmesi gerekir. Aşırı tuz tüketmekten kaçınılmalıdır.

Cevap Bırakın