Take a fresh look at your lifestyle.

Doğum sonrası depresyon nasıl yenilir?

0

Doğumdan sonra depresyon nedir?

Bebek geldiğinde, aileniz ve arkadaşlarınız aileye yeni bir birey gelişiyle birlikte sizden, mutlu ve huzur içinde olma nızı bekleyecektir. Ayrıca, hamile kadınlar hamilelik sırasında  kendilerine özel dikkat ve özen gösterseler de, bazen doğumdan sonra yenidoğan bebeklerine odaklanır ve kendilerini sağım makinesi veya bebek bezi değiştirici olarak görmeye başlarlar.

Bu durumda üzerinizdeki baskı muazzam hale gelebilir. İhtiyaçlarınız artık önemli görünmezken, bebeğinizin ihtiyaçları önce gelir. Özellikle eşinizden yetersiz destek ve yardım varsa, değişikliklere uyum sağlamanız daha da zor olabilir. Buna ek olarak, ilk haftalarda uyku eksikliği ve hormonal değişikliklerin hepsi zorlayıcı olabilir.

Sizi etkileyebilecek yaygın doğum sonrası depresif sendromlar arasında lohusa sendromu, doğum sonrası depresyon ve doğum sonrası psikotik depresyon yer alır. Lohusa sendromunun bir geçiş döneminde normal bir duygusal değişiklik olduğunu unutmayın. Ancak sıklıkla doğum sonrası depresyonla karıştırıldığı için burada daha fazla açıklamaya çalışacağız.

 

Lohusa Sendromu

Kadınların üçte ikisinde meydana geldiği kadar yaygın olan lohusa sendromu, doğumdan sonraki ilk haftada başlar, genellikle kısa sürelidir ve birkaç gün ila hafta içinde kendiliğinden geçer.

Lohusa sendromu belirtileri:

 • sinirlilik duyguları
 • sürekli ağlama
 • huysuzluk
 • bebeğin bakımı hakkında endişeli düşünceler
 • bebeğin ağlamasıyla sinirli hissetmek

Lohusa sendromu, daha önce annelik deneyimi olmayan ilk kez bebeği olan anneler ve çevreden fazla yardım alamayan anneler arasında daha sık görülür.

Lohusa sendromu olan annelerin çoğu tıbbi bakıma ihtiyaç duymaz ve sevdiklerinin desteğinden, teşvik edilmesinden ve güvencesinden yararlanabilir. Bunun nedeni semptomların genellikle kısa sürmesi ve şiddetli olmamasıdır.

Bununla birlikte, semptomları iki haftadan uzun sürerse, doktorlarından daha fazla tavsiye almalıdırlar, çünkü doğum sonrası depresyona yakalanmış olma ihtimalleri vardır.

Doğumdan sonra depresyon

Son zamanlarda doğum yapan kadınların yüzde on ila on beşinde doğum sonrası depresyon gelişiyor. Doğumdan  sonra depresyon genellikle bebek doğduktan sonraki ilk üç ila altı ay içinde gelişiyor, ancak doğumdan sonraki ilk yıl boyunca herhangi bir zamanda gecikmiş bir başlangıç ​​da olabiliyor.

Karşılaşabileceğiniz belirtilerin bazıları arasında düşük ruh hali, sinirlilik, uykusuzluk, yorgunluk ve ilgi kaybı yer alır. Ağrı ve eşzamanlı anksiyete belirtileri gibi bedensel belirtiler ve bebeğe karşı olumsuz duygular da yaygındır.

Bebeğin gelişimi olumsuz etkileyebileceğinden, depresif anneler için erken teşhis ve tedavi çok önemlidir. Depresif hastalıklar hafif ila şiddetli arasında değişebilir. Şiddetli depresyon, yüz anneden yaklaşık üç ile beşini etkiler.

Depresyon belirtileri şunları içerir:

 • Düşük ruh hali, sinirlilik, ağlamak
 • Kötü uyku ve iştah (veya çok yemek)
 • İlgi kaybı
 • Güven kaybı ve neden yokken suçlu hissetme
 • Şiddetli depresyonda umutsuz hissetme ve hatta intihar düşüncesi

Genellikle, eşlik eden anksiyete belirtileri vardır, örneğin:

 • Gergin hissetmek
 • Çarpıntı, nefes darlığı hissi, göğüs sıkışması
 • Panik ataklar
 • Ani öfke atakları
 • Aşırı endişe

Bazı kadınların ayrıca obsesif semptomları vardır, örneğin:

 • Bebeğinize veya ailenize gelen zararlar hakkında rahatsız edici düşünceler.
 • Mantıksız kir ve hastalık korkuları, tekrar tekrar temizleme veya yıkama dürtülerine yol açar.

Semptomlar genellikle doğumdan hemen sonra başlar, ancak doğumdan iki ila üç ay sonrasına kadar farkedilemez. Semptomlar çok değişebilir.

Doğum Sonrası Depresyonun Nedenleri

Doğum öncesi depresyon gibi, genellikle doğum sonrası depresyonun gelişimine katkıda bulunan birçok faktör vardır: hormonal, biyolojik, psikososyal ve duygusal değişiklikler.

Postnatal depresyonun bazı nedenleri:

 • Kilo alımı, vücut şekli değişiklikleri sıkıntısı
 • Bebeğin gece beslemekten dolayı uykusuz kalmak
 • Evlilik sorunları
 • Sosyal destek eksikliği
 • Finansal zorluklar
 • Aile problemleri
 • Anne olmanın yeni rolüne uyum sağlamanın duygusal zorlukları
 • Hoş olmayan tecrübe deneyimleri

Geçmişte depresyon ataklarınız varsa, doğumla ilgili olsun ya da olmasın ya da ailenizde depresyon öykünüz varsa, doğum sonrası depresyon riskiniz daha yüksek olabilir.

Doğum Sonrası Depresyon Yönetimi

Doğum sonrası hafif depresyondan muzdaripseniz, aile hekiminiz veya aileniz ve arkadaşlarınız tarafından sağlanabilecek destek ve danışmanlık ile iyileşebilirsiniz. Bununla birlikte, depresyonunuz en azından orta şiddette ise, tedavi için bir uzmana danışmalısınız.

Doğumdan sonra depresyon tedavi edilmezse, devam edebilir ve kötüleşebilir ve sadece refahınızı değil, aynı zamanda bebeğinizin duygusal ve bilişsel gelişimini de etkileyebilir. Eğer depresyondaysanız, belirtileriniz bebeğinize bakmanızı zorlaştırdığından kendinizi kötü veya sevmeyen bir anne olarak görebilirsiniz. Ayrıca olumsuz düşünceler, aşırı suçlama ve suçluluk da beraberinde getirebilir, bu da sizin ve çocuğunuz arasındaki bağlanma sürecini ve ilişkiyi etkileyecektir. Bu nedenle, erken yardım almak faydalıdır.

Postnatal depresyonda yararlı olduğu gösterilen psikolojik tedaviler arasında kişilerarası ilişkilere odaklanan kişilerarası terapi ve hatalı düşünme ve davranış örüntülerini ele alan bilişsel-davranışçı terapi bulunmaktadır.

Doğum sonrası depresyondan muzdarip birçok kadın, destek gruplarının zorlukları hakkında konuşmalarını sağlamak, birbirleriyle başa çıkma stratejilerini öğrenmek ve acılarında yalnız olmadıklarının farkına varmak için bir yol sağladıkları için destek gruplarının özellikle yararlı olduğunu düşünmektedir.

Depresyon daha şiddetli olduğunda ilaç tedavisi gerekecektir. İlaç seçimi, olası yan etkileri ve ayrıca özel ihtiyaçlarınızı, özellikle de emzirme ihtiyacınızı dikkate alacaktır. Emzirmeye devam etmek istiyorsanız kullanılabilecek bazı ilaçlar vardır.

Doğum Sonrası Psikotik Depresyon

Bu, yakın zamanda doğum yapmış kadınların yaklaşık% 0.1’inde ortaya çıkan doğum sonrası depresyonun en şiddetli şeklidir. Genellikle doğumdan sonraki ilk iki hafta içinde gelişir.

Semptomlar arasında gerçeklik ile temas kaybı, dramatik ruh hali değişiklikleri, karışıklık, halüsinasyonlar ve sanrılar bulunur.

Tipik olarak, psikiyatrik bir acil durum olarak kabul edilen bu hastalık için yüksek bir kendi kendine ilaç ve bebek öldürme riski taşıdığı için hastaneye yatış gereklidir. Sonraki gebeliklerde nüks riski yüzde yetmiş kadar yüksek olduğundan yakın takip gereklidir.

Sonuç

Depresyon, hamilelik sırasında ve doğum sonrası dönemde sizi etkileyebilir ve sadece sizin için değil, aynı zamanda bebeğiniz ve aileniz için de zorluklara neden olabilir.

Bununla birlikte, erken tanı ve tedavi ile iyileşme şansı iyi olabilir. Erken teşhis ve tedavinin amacı, bebeğiniz için harika bir bakım deneyimine sahip olmanızı sağlamaktır.

Cevap Bırakın