Take a fresh look at your lifestyle.

DOĞUM SONRASI KARINDA SARKMA

0

Karın bölgesi vücudumuzda iskelet sistemi tarafından en az desteklenen bölgedir. Kafatası, göğüs kafesi ve ekstremitelerin (kol ve bacak uzantıları) aksine karın boşluğu kemikler yerine kaslar tarafından sıkıca çevrelenmiştir. Kemiklerin aksine elastik olan kaslarımız karın boşluğunun genleşebilmesine olanak verir. Böylece sindirim işlemlerimiz için gereken değişken hacimli bir boşluk yaratılmış olur.Şişen idrar torbası, sindirim sistemindeki yiyecekler ve gaz, karın içi basıncını sürekli arttırma eğilimindedir. Derin soluk alma esnasında akciğerlerimiz göğüs kafesimizden aşağıya karın boşluğuna doğru hareket eder. Bu hareketle de karın içi basıncını artmaktadır. Karın içi basıncı arttıkça karın kasları baskı altında kalır ve bu basıncın daha da artmasını engellemek için genişleyip deforme olurlar. Kas deforme oldukça kası örten cilt de deforme olmaya başlar.

Günümüzde gebeler eskiye oranla daha fazla çatlak ve kas deformasyonu sorunu yaşıyorlar. Gebelik başladığında kadının olması gereken kilodan ağır olması , karın içinde ve cilt altında fazladan yağ olması gebelik boyunca daha da fazla deformasyon oluşmasını tetikler . Genç ve doğurganlık çağındaki kadınlarda obezite sık görülmektedir. Bu kadınlar fazla kilo ile başladıkları gebeliği olması gerekenden çok daha fazla kilolarla tamamlarlar. Gebelikteki bu aşırı kilolu durum hem anne ,hem de çocuk sağlığını olumsuz etkiler. Gebelikte şeker ve hipertansiyon gibi hastalıklar ortaya çıkar.Bebek ile anne arasında kan akımının bozulmasına yol açabilir. Bu durumda hem bebek , hem de anne hayatı risk altında olabilir. Ayrı tüp bebekle gelen hamileliklerde çoğul gebelik ihtimali daha fazla . İçerideki bebek sayısı arttıkça gebelikte oluşan deformasyon daha fazla oluyor. Hergeçen gün daha fazla çift tüp bebek ünitelerine başvuruyor.

 

Doğum sorunsuz gerçekleşse bile sonrasında anne adayının vücudunda geri dönüşsüz estetik ve fonksiyonel deformiteler oluşur.Bu deformitelerin başlıcaları: karın kaslarında laçkalaşma, göbek çevresinde fıtık oluşumu, karında sarkma ve ciltte elastikiyet kaybı ve çatlaklardır.Buların kötü görüntüsüne kişi katlansa da beraberinde oluşan fonksiyonel kayıplara katlanmak zordur. Hazımsızlık, aşırı derecede şişkinlik, mide ve bağırsak sisteminde gaz oluşumu, kabızlık , efor yaparken altına istemsiz idrar kaçırma gibi istenmeyen durumlar gebelik sonrasında kadınlar için katlanması güç sorunlardır. Yeni anne bir an önce düzelmek ve eskisi kadar genç ve çekici olmak istemektedir. Ama bunu yeniden kazanması zor, kimi zaman imkansızdır. Çeşitli egzersizlerle yada estetikle eski görünüme kavuşmak mümkündür.

Cevap Bırakın