Take a fresh look at your lifestyle.

GÖRÜCÜ USÜLÜ EVLİLİK Mİ AŞK EVLİLİĞİ Mİ ?

0

Birçoğumuzun etrafındaki büyük kişiler görücü usulu ile evlenmişler zamanında. İllaki sevdalanıp evlenenler de olmuştur ama görücü usulü en yaygın olan.


Yapılan bir araştırmaya göre görücü usulü ile evlenen kişiler arasındaki boşanma oranı, aşk evliliği yapan kişilerin boşanma oranından daha azmış. Bu araştırma sonuç itibariyle bu kişilerin daha mutlu olup olmadığının araştırmasını yapmamış, sadece boşanma oranına bakmış.

Aşk evliliği yapanlarda boşanma oranı neden daha yüksek acaba? Aşk ile evlenenler “aşk bitti” düşüncesiyle evliliklerini daha mı kolay sonlandırıyorlar? Yoksa görücü usulü evlilik yapanlar ortada sevgi olmadığı için birlerini daha çok tanımaya çabalayıp, ortaya saygı ve sevgiyi yarattıkları için mi bu kadar kolay vazgeçemiyorlar birbirlerinden?

Benim evliliğim aşk evliliği olacak fakat bunu mantık evliliği de bütünlüyor ve tamamlıyor. Herkesin bence evlilik kararında birazcık da mantık evliliği olmalı. Ben aşkın belli bir zaman sonra biteceğine inanlardanım. Aşk kimisi için 1 yıl sürer kimisi için 5,10, kimisi ömür boyu koruyabilir bu aşk dediğimizi hissi. Gönül ister ki herkes bir ömür hissetsin bu hissi ama günlük hayatın rutinleri, iş yerindeki stres ve daha birçok faktör ne yazık ki bu hissi erkenden yitirmemize sebep oluyor. Olayın mantık evliliği kısmını hemen açıklayayım size. Benim mantıklı olarak bakıp aradığım bazı şeylere örnek vereyim. Kişinin zekası, kültürü, sana olan saygısı, etrafına nasıl davrandığı gibi geleceği gösterebilecek ya da ipucu verebilecek şeylere baktım hep. Mesela partnerinizin bir huyu vardır ve bu huyu sizi rahatsız etse de aşıkken “Aman önemli değil” diyebirilirken aşk bittiğinde “Artık bu huyuna dayanamıyorum” olmaması için mantıklı bakmak gerekiyor bazı şeylere. Acaba bu özelliğine 20-30 yıl sonra katlanabilir miyim? Acaba bir orta yolunu bulabilir miyiz? Böyle sorular sorup ciddi kararlar almadan da bazı şeyleri görebilmek gerekir. Öbür türlü hiç beklenmedik ve hoş olmayan süprizlerle karşılaşabilirsiniz. Kısacası şu soruyu sorması gerekiyor insanın kendisine. Ben şu an dünyayı karşıma alırım bu kişi için, aşk bitip herşey rutine bağlandığında dğnyayı karşıma alır mıyım? Eğer cevabınız evet ise ne güzel! 🙂
Gerçekçi olursak zaten her cevabın sonu güzel ya da pozitif olmuyor. Bazen kabullenmek gerekebiliyor değişik negatif yönlerini insanların, eminim benim de beğenilmeyen huylarım vardır 🙂

Başka bir düşünce şekli şöyle olabilir. Soruları cevaplarken aşk ile değil de sevgi ile cevaplarsanız belki bu da yardımcı olabilir. Aşk ile sevgi arasındaki fark ne derseniz bence birisinde pembe bulutlarda uçarken, diğerinde yer yüzünde olup aynı sevgiyi hissedebilirsiniz derim.

Görücü usulü de olsa aşk da olsa evlilik sebebiniz saygı olmadan hiçbir ilişki yürümez, en basit arkadaşlıklar bile. Bu sebeple sizin düşüncelerinize, fikirlerinize, vücudunuza, ruhunuza saygı gösterildiğinden emin olun.

Cevap Bırakın