Take a fresh look at your lifestyle.

HAMİLELİKTE AİLEDEKİ DEĞİŞİKLİKLER

Hamilelikte ailedeki değişiklikler, gebilikte ailedeki değişim

0

Siz ve eşiniz, gebeliğin neşesini, kederlerini ve heyecanlarını birlikte yaşayacaksınız.Birlikte birçok ayarlama yapmanız gerekecek. Eski rolleriniz değişecek ve yeni rollerinize uyum sağlamak için çalışmak zorunda kalacaksınız. Zamanınızın çoğunu bebeğinizi düşünerek geçiriyor olmanıza rağmen , birbirinize zaman ayırmaya da ihtiyaç duyacaksınız. Birbirinizi anlamaya ve desteklemeye çalışın. Endişe ve duygularınızı açıkça dile getirin. Gebelik bir çift için özel bir zaman dilimidir, fakat ilişkilerinizde gerilim ve strese de neden olabilir.
Gebeliğin fiziksel değişiklikleri kadın üzerinde oluştuğu için, erkeğin gebeliğin bir parçası olduğu kolayca unutulabilmektedir. Erkek, kendi ayarlamalarını kendisi yapmakta ve baba olmaya hazır hale gelmeye çalışmaktadır. Yaptığınız şeylerde, eşinizin bunun bir parçası olmasını sağlamaya çalışın. Gebelik hazırlıklarınızın bir parçası olmasına izin verin.
Bazı erkekler; kilo alma, mide bulantısı, yeme açlığı ya da ruhsal değişiklikler gibi belirtileri aynen anne gibi yaşamaktadırlar. Bunun nasıl gerçekleştiği hakkında birçok teori vardır, fakat hiç kimse bunun nedenini gerçekten tam bilememektedir. Eşiniz sizin kadar hatta sizden fazla bebeğiniz hakkında heyecanlı olabilir. Tehlikede olmadığınız ve çoğu çocuğun sağlıklı doğduğu hususunda güvenceye ihtiyaç duyulabilir.
Eşiniz gebeliğinizden etkilenen tek kişi değildir. Ailenizdeki insanlar ve yakın arkadaşlarınız da etkilenmektedir. Diğer çocuklarınız da bebeğin doğumuna hazırlıkta size yardımcı olacaklardır. Alış-veriş yapmaya, elbise seçimine ve bebek için muhtemel isimleri araştırmaya onları da katabilirsiniz. Bazı çocuklar, bebeklerin nereden geldiklerini sorabilirler. 13-15 yaşları arasındaki çocuklarınız, gebeliğinizden dolayı sıkılgan bir ruh hali içerisinde olabilirler.
Gebelik, kendi çocukluğunuz hakkında duygusal anılar yaşatarak, sizi anne babanıza daha fazla yaklaştırabilir. Ya da size, duygusal sorunlar yaşatabilecek çocukluk ikilemlerinizi hatırlatabilir. Annenizle olan ilişkileriniz hakkında normalden daha fazla düşünmeye başlayabilirsiniz. Sizi seven birçok insanın gebeliğinizle mutlu olduklarını ve gebeliğinizin sonuçlarıyla ilgilendiklerini hatırlayın. Onlarla ilgilenmediğiniz duygusunu yaşatmayın. Yine de ilk önce kendi ihtiyaçlarınızı düşünün ve sizin için önemli olan özel yaşamınızı gizli tutmaya çalışın.

Cevap Bırakın