Take a fresh look at your lifestyle.

Hamilelikte (Gebelikte) Nasıl Beslenmeli?

0

Hamileleler için özel bir beslenme şekli yoktur. Her besinden dengeli ve düzenli alınması gerekir. Günde yaklaşık 2500 kalori iyidir. Beden-kitle endeksi hesaplanmalıdır. Yeterli vitamin, mineral (özellikle demir ve kalsiyum), protein, karbonhidrat, yağ alınması gerekmektedir. Özellikle sebze, meyve, et ve süt ürünleri düzenli alınmalıdır. Anneler çok fedakardırlar. Kendilerindeki tüm gıdaları bebeğe gönderirler. Bu nedenle gebelikte dengeli ve düzenli beslenme, psikolojik ve sosyal destek önemlidir.

Hamilelikte vitamin, mineral ve lifli gıdalar mühim olduğundan taze meyveler ve sebzeler önemlidir. Bu durumda hamilelikte kabızlığın da önüne geçilir. Ekmek, patates, bulgur, pirinç ise vitamin ve karbonhidrat yönünden önemlidir. Et, balık, tavuk, yumurta ve süt ürünleri özellikle protein dengesi ve kalsiyum yönünden önemlidir. Her ay yaklaşık 1 kilo alacak şekilde kalori ayarlaması yapılabilir.

Kızartma, hamur işi, hazır meyve suyu ve kolalı ürünlerden uzak durmakta yarar vardır. Yeşil yapraklı sebzeler, kurutulmuş meyveler, kuruyemişler, domates, narenciye ürünleri C vitamini ve mineraller (özellikle demir) yönünden zengindir. Balık ise omega 3 yönünden önemlidir. Folik asit özellikle yeşil sebzede vardır, az pişmiş sebzede daha çoktur.

Sebze ve meyveler çok iyi yıkanmalıdır. Çiğ veya az pişmiş et ürünlerinden kaçınmak gerekir. Aksi taktirde bazı mikrobik hastalıklar (toksoplazma gibi) anne ve çocuğa zarar verebilir. Alerji yapabilecek gıdalar (çikolata, çilek, bakla, yer fıstığı gibi) dikkatle kullanılmalıdır. Pastörize olmayan süt ve süt ürünleri, az pişmiş veya pişmemiş et ürünleri, çiğ yumurta, açıkta satılan gıdalar hamileler için uygun beslenme değildir.

Cevap Bırakın