Take a fresh look at your lifestyle.

HAMİLELİKTE KALP HASTALIKLARI

0

Günümüzde kalp ve damar hastalıkları gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde tüm ölümlerin yarısından çoğuna neden olmakta ve insanların sakat ve çalışamaz durumda olmalarına yol açmaktadır. Günümüzde önemini hala muhafaza eden konulardan biri kalp problemleri bulunan gebelikler olup anne ve çocuk ölümlerini azaltmak amacıyla geliştirilmiş modern tedavi yöntemleriyle hastaların devamlı kontrol altında tutulmaları gerekir. Günümüzde kalp hastalığı olan kadınların bir çoğu gebelik sırasında dikkatli takip ve gerekli önlemler alındığında sağlıklı çocuk sahibi olabilmektedir. Buna rağmen kadının ve bebeğin hayatını riske atacak ağır kalp hastalığı olan kadınların önce bu sorunlarının tedavi edilmesi gerekir. Kişinin günlük aktivitelerini kısıtlayacak ağır kalp hastalıklarında gebelik önerilmez.

KALP HASTALIKLARININ FONKSİYONEL SINIFLANDIRILMASI
Klas 1:Kalp hastalığı fiziksel aktiviteyi kısıtlamaz.

Klas 2:Olağan günlük hareketlerde fiziksel aktiviteyi hafif kısıtlar,dispnea, angina, yorgunluk oluşur.

Klas 3:Kalp hastalığı günlük bedeni aktiviteyi önemli oranda kısıtlar,hafif eforla bile şikayetler oluşur.

Klas 4:dinlenmede dahi şikayetler kaybolmaz.

Klas 1 ve klas 2 kalp hastalığı olanların gebe kalmasına müsaade edilebilir. Klas 3 kalp hastaları gerektiğinde erken dönemde hastaneye yatırılarak yakın takibe alınmalıdır. klas4 hastaların gebe kalmalarına müsaade edilmemelidir.

Gebeliğin ilk üç ayında kalbin yükü artmaya başlar, doğum sırasında da dolaşım sisteminde ani değişiklikler olur. Kalbin iç tabakasını döşeyen tabakanın iltihaplanması özellikle kalp kapakçıklarında harabiyet veya önceden geçirilmiş ameliyat olan kadınlarda gebelik ve özellikle doğum sırasında sık görülür. Bu gebeler doğum öncesi ve sonrasında antibiyotikler ile tedavi edilerek önlem alınmalıdır.

ANNEYLE İLGİLİ RİSKLER
Gebelike ortaya çıkan anemi kalbin yükünü arttırır.Gebelik öncesi demir hapı ve vitamin alınması anemiyi azaltır.Genişlemiş veya fonksiyonu bozuk kalp odacıkları veya anomalisi olan kadının gebeliğinde bu rahatsızlığı daha da ağırlaşacaktır.Bu da anne için gebelik öncesi hastalığının derecesine göre büyük risk oluşturabilir. Bu nedenle, daha önceden bir kalp rahatsızlığınız varsa, bu fazla yük kalp yetmezliğine neden olabilir. Özellikle kapakları içeren bir kalp sorununuz varsa, hamile kalmadan önce hamileliğin risklerini mutlaka doktorunuzla görüşün.

Genel olarak, diğer açılardan sağlıklıysanız ve kalp yetmezliği belirtisi yoksa, muhtemelen başarılı bir hamilelik geçirecek ve sağlıklı bir bebeğe sahip olacaksınız.

Aşırı kilo alma, aşırı su tutulması ve anemi, kalp rahatsızlığı olan bir kadın için özellikle tehlikeli olabilir ve bu sorunlardan kaçınmak için mümkün olan her şey yapılmalıdır. Bazı durumlarda hamileliğin bir bölümünde yatak istirahati önerilebilir.

Kalpteki basit ritm bozuklukları, gebelik sırasında sık görülür ve pek önemli değildir.Kalp hastalığı olan gebeler daha sık izlenmeli, kullandığı ilaçlar tekrar ayarlanmalıdır. Bu hastalarda kansızlık kalp hastalıklarını ağırlaştıracağından gerekli ilaçlar kullanılarak önlenmelidir. Doğum sırasında da hastaların gelişmiş hastanelerde monitörize edilerek izlenmeleri gerekir. Bu gebelerde doğum sancıları mümkün olduğu kadar azaltılmalıdır, bu amaçla doğum sırasında epidural veya spinal anestezi uygulanır.

Fiziksel testler, kan testleri, ekokardiografi kalp ve kapak fonksiyon bozukluklarını değerlendirmek için kullanılır.Kalp kapasitesini değerlendirmek için egzersiz testleri yapılır.Gebelik boyunca bir kardiolog ve de kadın doğum uzmanı tarafından sıkı olarak takip edilmelidir.

YÜKSEK RİSKLİ HASTALAR
Yüksek pulmoner arter kan basıncı olan kadınlar gebe kaldıklarında %50 mortalite riskleri vardır.
Marfan sendromulu ve dilate aortu olan kadınlarda gebelik boyunca arter duvarları zayıfladığı için yırtılma riski artar.
Yapay kalp kapağı olanlar için ayrı bir risk söz konusudur.Gebelik boyunca kanda pıhtı oluşma riski yüksektir.Bu pıhtı yapay kapaklar üzerinde oluşarak tıkanıklıklara veya inmeye neden olabilir.Kumadin kullanılması bebek gelişimini etkileyebileceği için cilt altına veya ıntravenöz heparin kullanımımına gebelik saptanır saptanmaz başlanabilir.
Azalmış kalp pompa fonksiyonu olanlar.
Belirtileri olan kapak darlıkları(mitral kapak darlığı, aort darlığı, pulmoner kapak darlığı)
Siyanotik kalp hastalığı olanlar (kandaki oksijen seviyelerinin düşük olmasına bağlı olarak cilt renkleri mavimsi olan hastalar

BEBEK İÇİN RİSKLER
Annenin bazı kardiak problemlerinin olması özellikle siyanotik kalp hastalığı olması gebelikte düşük riski oldukça arttırır.Konjenital kalp hastalığı olan gebelerin bebeklerinde %5 konjenital kalp hastalığı olabilir, ancak bu hastalığın ne olduğuna göre de değişir.Eğer ki ailede konjenital kalp hastalığı hikayesi varsa, babada olması veya bebekte down sendromu gibi krozomal bir anormallik bulunması durumunda risk %15 veya daha da üstü olabilir.Gebeliğin 20 inci haftasında yapılan fetal kardiak ultrason ile bebeğin kalbinin normal olup olmadığına ve gebeliğin sonlandırılıp sonlandırılmayacağına karar verilir.Gebelikte alınacak bazı ilaçlar bebeğin gelişimini etkileyeceği için gebe kalmadan önce doktora başvurulmalıdır.

DOĞUM
Yüksek riskli hastalarda doğum dikkatle planlanmalıdır. Hastaneye yatırılmalı, böylece doğum indüksiyonu yapılabilir.Herhangi bir zorunluluk bulunmadığı taktirde normal vajinal doğum çoğu vakada tercih edilir.Ağrı kontrolünün iyi yapılması ve doğumun kısa sürmesi önemlidir.Anne ve bebeğin monitorizasyonu sıklıkla yapılmalıdır.Enfeksiyonu engellemek için doğum başlamadan önce antibiyotik tedavisine başlanır.

Kalpteki basit ritm bozuklukları, gebelik sırasında sık görülür ve pek önemli değildir.Kalp hastalığı olan gebeler daha sık izlenmeli, kullandığı ilaçlar tekrar ayarlanmalıdır. Bu hastalarda kansızlık kalp hastalıklarını ağırlaştıracağından gerekli ilaçlar kullanılarak önlenmelidir. Doğum sırasında da hastaların gelişmiş hastanelerde monitörize edilerek izlenmeleri gerekir. Bu gebelerde doğum sancıları mümkün olduğu kadar azaltılmalıdır, bu amaçla doğum sırasında epidural veya spinal anestezi uygulanır.

Doğum sırasında anneye yardımcı olmak için forseps kullanılabilir, bu vakaların bir kısmında sezaryen ile tercih edilir. Kalp hastalığı olan annelerin doğumdan sonra emzirmesinde bir sakınca yoktur. Bazen emziren annelerin kullandığı ilaçların bebekte etkilerinin izlenmesi gerekebilir.

Cevap Bırakın