Take a fresh look at your lifestyle.

HAMİLELİKTE MİDEDE YANMA

0

Uzmanlar hamile kadınların yüzde 60’ında görülen gebelik reflüsüne dikkat çekiyor. Ege Reflü Çalışma Grubu’nun yaptığı bir araştırmaya göre, gebelik reflüsü geçiren kadınların ileriki yaşamlarında bu hastalığın tekrarlanma riski, yüzde 34 oranında artıyor.

Uzmanlar, halk arasında bebeğin saçlanmasından kaynaklandığı sanılan yanmalara, reflünün neden olduğunu belirterek, tedavi edilmesi gerektiğini söylüyor. Ege Üniversitesi’nden Doç. Dr. Serhat Bor, midedeki asitlerin ve mide içeriğinin yemek borusuna kaçması sonucu ortaya çıkan yakınmalara “reflü” dendiğini hatırlatıyor. Bor, “Haftada bir veya daha sık midede yanma hissedildiğinde hastalık teşhisini koymak kaçınılmaz oluyor” diye konuşuyor.

Mideleri her gün yanıyor
Doç. Dr. Bor, “Anne adayları, bebeğin saçları çıkmaya başladığı için yanma hissettiklerini sanıyorlar. Oysa bu, gebelikte ortaya çıkan ve oldukça sık görülen bir hastalık. Normal insanlarda reflü oranı yüzde 20 iken, hamilelerde bu oran yüzde 60’a kadar çıkıyor. Yine normal kişilerin sadece yüzde 3’ünde her gün şikayet varken, hamilelerin yüzde 25’inde her gün yanma hissi oluşuyor” diyor.

Ege Reflü Çalışma Grubu’nda yaptıkları araştırmada 18-49 yaş arası bin 800 kadını taradıklarını belirten Doç. Dr. Serhat Bor, gebelikte meydana gelen reflü hastalığının ihmal edilmesinin, ileriki yıllarda reflüye davetiye çıkartacağını tespit ettiklerini önemle vurguluyor. Araştırmaya göre gebelik reflüsü geçirmeyen kadınların yüzde 6’sı daha sonrasında reflüye yakalanırken, gebelik reflüsü geçirmiş ve ortalama 2 kere doğum yapmış kadınların yüzde 37’si ileriki yaşamlarında reflüden kaçamıyor. İkiden fazla doğum yapan kadınlarda ise hastalık oranı yüzde 40’a ulaşıyor. Hamilelikte artan hormonların, yemek borusu ile midenin birleştiği yerdeki kapağın açık kalmasına neden olduğunu açıklayan Doç. Dr. Bor şunları söylüyor:

“Normalde bu kapak yukarıdan aşağı geçişi sağlar, aşağıdan yukarı geçişe izin vermez. Hamilelikte kapak açık kaldığından, artan karın içi basınç mide içeriğini yukarı doğru itiyor ve reflüye davetiye çıkmış oluyor. Hormon değişimi mideyi etkiliyor.”

Hastalara, sık ama azar azar yemelerini, sırtı yüksek yatmalarını, yağlı yemeklerden uzak durmalarını öneren Doç. Dr. Serhat Bor, ilacın son çare olduğuna dikkat çekiyor

Cevap Bırakın