Take a fresh look at your lifestyle.

HAMİLELİKTE ŞEKER YÜKSELMESİ

0

Kadının hamilelik döneminde şeker metabolizma-sındaki değişikliklere bağlı olarak kan şekeri yükselir. Bu dönemde diyabete dikkat edilmezse annenin bu durumu bebeğe zarar verebilir

Hamilelik süreci kişide diyabet yapar mı?
Gebelikte iki türlü kan şekeri problemi yaşanabilir. İlki gebelik öncesi diyabet hastalığı olup hamile kalanlar, diğeri ise gebelik sırasında, özellikle gebeliğin son üç ayında şeker metabolizmasında oluşan değişikliklere bağlı kan şekerinin yükselmesi durumudur. Buna gestasyonel (gebelik diyabeti) denir.

Hamilelik öncesi diyabeti olan anne adayı ve bebeğini hangi tehlikeler bekler?
Şeker hastası anne adaylarında, tehlikenin boyutu, kan şekerinin kontrolüne bağlıdır. Gebelik öncesi ve sırasında kan şekeri normal sınırlar içinde tutulabilen diyabetik anne adayı ve bebeğini bekleyen tehlikeler, hasta olmayan bir hamileden çok da farklı değildir.

Diyabetik annelerin gebelik takibi nasıl yapılır?
Önceden şeker hastası olduğu bilinen gebelerin normal muayeneleri yapıldıktan sonra, tüm vücut sistemleri ayrıntılı olarak elden geçirilir. Göz dibi muayenesi ve nörolojik muayene yapılır. Bu gebeler daha sık aralıklarla kontrole çağrılır. Kontrollerin her birinde kan şekerli durumu yeniden değerlendirilerek insülin tedavisinin etkinliği gözden geçirilir. Gerekirse insülin dozu yeniden ayarlanır.

ÇOCUK DİYABETLİ DOĞMAZ
Diyabetik annelerin bebekleri şeker hastası olarak mı doğuyor?
Hayır, diyabetik annelerin bebekleri şeker hastası olarak doğmayacaktır. Ama şeker hastalığı aile içerisinde yayıldığı için, bu çocuklar yetişkin yaşa geldiğinde şeker hastası olabilir.

Bu bebek doğduktan sonra anneye ne olur?
Çocuk doğduktan sonra genellikle şeker hastalığı geçer. Doğumdan 6 hafta sonra, kandaki glikoz seviyesinin normale döndüğünden emin olmak için özel bir kan glikoz testi yapılır. Bununla beraber, hamilelikle ilgili şeker hastalığı olan kadınların ileride 2. tip şeker hastası olma olasılıkları yüksektir.

CİDDİ SORUNLAR OLABİLİR
Kan şekeri kontrol altına alınamayan şeker hastası anne adaylarını hangi tehlikeler bekler?
Gebelik öncesi ve gebeliğin ilk 8 haftasında kan şeker düzeyi kontrol altına alınamayan anne adaylarını düşük yapma, doğumsal anormallikler, iri bebek ve yüksek tansiyon gibi sorunlar görülebilir.

Bu annelerin bebekleri bekleyen tehlikeler neler?
Bu annelerin bebeklerinde anne karnında ölüm, iriliğe bağlı doğum travması, yeni doğan sarılığı, solunum sıkıntısı ve yoğun bakım ihtiyacı daha çoktur.

Hamilelik şekeri nedir?
Şekeri olmayan kadınlarda gebelik sırasından diyabet ortaya çıkması durumudur.

Hamilelik şekeri ne zaman ortaya çıkar ve nasıl saptanır?
Gebelikteki hormonal değişiklikler, bebeğe yeterli şeker ve besinleri sağlamaya yöneliktir. Amaç anne kan şekerini yüksek tutmaya çalışmaktır. Bu etkiler, bebek ihtiyacının daha belirgin olduğu 6’ncı aydan sonra ortaya çıkar. Metabolizmasında diyabete yatkınlık olanlarda, kan şekerindeki bu artış beklenenden daha fazla olur ve gebelik diyabeti gelişir.

Hamilelerin yüzde kaçından gebelik diyabetine rastlanır?
Anne adayların yüzde 67’sinde hamilelik diyabeti dediğimiz gestasyonel diyabete rastlanıyor. Gebeliğe bağlı şeker anne adayına zarar vermez, fakat bebek için zararlıdır.

Cevap Bırakın