Take a fresh look at your lifestyle.

HAMİLELİKTE SEYAHAT ETMEK

0

Hamile bayanların birçoğu seyahat etmekten kaçınırlar. Peki hangi durumlarda  seyahat edilebilir, hangi durumlarda seyahat edilemez? Aradığınız tüm cevaplar bu yazıda.
Hamilelikte seyahat etmek için en uygun dönem 14 ile 28. haftalar arası. Hamilelikte seyahat genellikle bir sorun oluşturmuyor. Ancak uzun seyahatler yorucu olabiliyor. İlk üç ay içinde mide bulantısı, kusma, sık idrara gitme, yorgunluk gibi şikâyetler nedeniyle hamile bayanlar seyahatte rahatsız olabilir. Uzun bir seyahate çıkacak hamile bayanlar ise ikinci trimestr denen 4-5 ve 6. ayları tercih etmelidir.

UÇAK YOLCULUKLARI HANGİ DURUMLARDA ÖNERİLMİYOR? 
Uçak yolculuklarında doktorunuz öneriyorsa hamileliğin 8. ayına kadar hiçbir sakınca bulunmuyor. Tabii ki bazı durumlarda uçak yolculuğu tavsiye edilmiyor. Eğer şu durumlar varsa yolculuk tavsiye edilmez: İkiz ya da çoğul hamileliklerde. Daha önce düşük yapmış hamilelerde. Kalp-damar hastalığı olan hamilelerde.

UÇAK YOLCULUĞU YAPACAK HAMİLE HANIMLAR NELERE DİKKAT ETMELİ? 
* Uçağa biniş sırasında sorun yaşamamak ve hatta uçuşu kaçırmamak için doktorunuzdan “uçak yolculuğu yapmanızda bir sakınca olmadığı”na dair bir rapor alıp bunu tüm uçuşlarınız sırasında yanınızda taşımanız uygun bir davranış olacaktır.

* Uçakta hareketsiz durmamanızda yarar vardır. Uçakta zaman zaman küçük yürüyüşlere çıkın.

* Koridor tarafı hareket kolaylığı sağlayacaktır.

* Uçaktaki kabin basıncı ayaklarınızda şişmeye de neden olabilir, bu nedenle rahat bir ayakkabı giymeniz rahatlamanıza yardımcı olacaktır.

* Hava yolculukları su kaybına sebep olur; bu nedenle yeterli miktarda sıvı tüketmelisiniz.

* Bel ağrısına karşı yanınıza yastık almanızda fayda var.

* Özellikle uzun yolculuklarda tuvalet ihtiyacı ve uzun süre oturmanın zararlarından korunmak için sık aralıklarla mola vermek gerekir. Otobüs ve tren yolculuklarında, uzun süre oturmak kan dolaşımını etkiler. Bu yüzden her 2 saatte bir, koridorda yürünmesi gerekir.

Hamilelere yolculuk tavsiyeleri 
* Sizi rahatsız etmeyecek, pamuklu, sentetik olmayan kıyafetler giyin.

* Yanınıza mide yanmasını bastıracak hafif, sağlıklı yiyecek ve içecekler alın.

* Elinizi yıkayamayabileceğiniz için antibakteriyel el bezleri, kolonyalı mendil bulundurun.

* Uzun yolculuklarda sık sık kısa molalar verin, kısa yürüyüşler yapın.

* Yolculuklarda ayakların şişme ihtimaline karşı rahat topuksuz ayakkabılar giyin.

* Yurtdışına çıkacaksanız, doktorunuzla görüşün, aşı yaptırmanız gerekiyorsa yaptırın. Sıtma, kolera, tifo, sarılık gibi bulaşıcı hastalıkların yaygın olduğu ülkelere gitmeyi hamilelik sonrasına erteleyin.

Hamile bayanlar araba kullanabilir mi?
Hamile bayanların araba kullanmalarında sakınca yok. Emniyet kemeri kullanımı çok önemlidir. Karnın üstüne takılan bir emniyet kemeri bebek ve anne için kaza anında tehlikelidir. Bu nedenle, en güvenli emniyet kemeri karın altından ve göğüs arasından geçmelidir.

Hamileliğin son aylarına gelindiğinde, karın büyüdüğü ve direksiyona daha yakın olduğu için, kaza durumunda direksiyona çarpma bebek açısından riskli olabiliyor. Trafiğin yoğun olduğu zamanlarda araba kullanmak, hem yorucu olduğundan hem de mola verme imkanı olmadığından tavsiye edilmiyor. Araba ile yolculuk yapacak hamile bayanların koltuklarını hava yastıklarından mümkün olduğunca uzağa çekmeleri öneriliyor.

Cevap Bırakın