Take a fresh look at your lifestyle.

HAMİLELİKTE UNUTKANLIK

0

Son zamanlarda önemli şeyleri unuttuğunuz oldu mu? Telefon numaralarını, isimleri veya anahtarları nereye koyduğunuzu? Cevabınız evetse büyük ihtimalle hamilelik unutkanlığı yaşıyorsunuz!

Bilimsel olarak yapılan araştırmalarda, hamile kadınların öğrenme kabiliyetlerinde herhangi bir azalma tespit edilmemiş olmakla birlikte, bebek bekleyen bayanların %50’sinde unutkanlık görülmektedir. Pek çok anne adayı gebelikten önce yaşamadığı kadar unutkanlık yaşamaya başlar. Bazı bayanlarda sakarlık ve dağınıklık baş gösterir.

Yaşanan bu durumun sebeplerinden en önemlisi bedeninizdeki değişimlerdir. Hamileliğin getirdiği bütün fiziksel koşulların, uyku düzensizliklerinin, ruhsal değişimlerin yanı sıra almanız gereken pek çok karar da zihninizin meşgul olmasına neden olmaktadır.

Doğumunuzun nasıl olacağı, testler, doğum yapacağınız hastane, işinizle ilgili düzenlemeler, harcamalar, bebeğe kim bakacak gibi önemli konuların yanı sıra bebeğin eşyalarının hazırlanması, odasının rengi, süslemelerin nasıl olması gerektiği gibi daha eğlenceli mevzular beyninizi %100 meşgul eder.

Unutkanlığınızla başedebilmek için birkaç ipucumuz var:
Küçük bir not defteri tutun ve kaybetmeyin 🙂 İsimleri, numaraları, vs. yazın.
Günlük yapılacaklar listesi hazırlayın (randevu alınacak, fatura ödenecek gibi).
Rahatlamaya çalışın, hergün belli bir zaman dilimi ayırın; kitap okuyun, banyo yapın.
Temiz hava alın, oksijen hem bedeninize hem zihninize iyi gelir.
Sakin olun ve düşüncelerinizi toplayın.
Olumsuz düşünceleri kafanızdan uzaklaştırın; dua edin, eğlenceli bir film izleyin.
Uyuyun, gün içinde şekerleme yapın.
Yerlerini unuttuğunuz eşyalar için bir sistem oluşturun; mesela anahtarları hep aynı yere koyun.
Bazı durumlarda unutkanlık içinde bulunduğunuz stresle ilgilidir. Özellikle yaşama karşı ilginiz azalmış, kendinizi mutsuz hissediyorsanız depresyon yaşıyor olabilirsiniz. Bu gibi durumlarda bir uzmanla konuşmakta yarar var.
Unutkanlığınızı fazla dert etmeyin ve bu durumu eğlenceli bir mazeret olarak kullanın!

Cevap Bırakın