Take a fresh look at your lifestyle.

KADINDA TÜPLERİN BAĞLANMASI

0

NEDİR?
Tüp ligasyonu kadınların kullanabileceği, basit, güvenli, geri dönüşü olmayan etkili bir aile planlaması yöntemidir.

Kadında yumurtalıklarla rahim arasındaki tüplerin cerrahi yolla bağlanmasıdır.
Cinsel ilişkiyi etkilemez.

NE DEĞİLDİR?
Tüp ligasyonu menapoza girmek değildir.
Tüpler bağlandıktan sonra kadının görünümünde, cinsel arzu ve yeterliliğinde, cinsel doyumunda, adet kanamalarında hiçbir değişiklik olmaz.

NASIL YAPILIR?
Tüp ligasyonu cerrahi bir işlemdir. Göbek altından küçük bir kesi yapılacağı için genel anestezi vermek ya da işlemin yapılacağı yeri uyuşturmak gerekir. Bu nedenle sağlık kuruluşlarında uzmanlar tarafından yapılmalıdır.
Tüp ligasyonu yapıldıktan sonra hastanede yatmanız gerekmez. İşlem yapılıp bittikten 2-4 saat sonra klinikten ayrılabilirsiniz.

NASIL ETKİLİ OLUR?
Tüp ligasyonu işleminde, tüpler bağlandığı için kadının yumurtalıklarında oluşan yumurta cinsel ilişki sırasında erkek tohum hücresi ile birleşemediğinden döllenme olmaz.

NE ZAMAN KORUMAYA BAŞLAR?
İşlem yapıldıktan hemen sonra koruyuculuğu başlar.

NE ZAMAN YAPILIR?
Doğum, düşük ve kürtajdan hemen sonra ya da kadın için uygun olan herhangi bir zamanda uygulanabilir. Adetin bitiş günlerinden sonra uygulanması tercih edilir.

KİMLER İÇİN UYGUNDUR?
Kesinlikle daha fazla çocuk istemeyenler
Bu işlemi yaptırmaya bilinçli ve gönüllü olarak karar veren çiftler

KARAR NASIL VERİLMELİDİR?
Geri dönüşü olmayan bir aile planlaması yöntemi olduğundan ileride pişmanlık duyulması için işlemden önce danışmanlık hizmeti mutlaka alınmalı, bilinçli olarak karar verilmeli ve rıza formu her iki eş tarafından imzalanmalıdır.

Cevap Bırakın