Take a fresh look at your lifestyle.

KADINLARDA KALP SAĞLIĞI

0

Birçok kadın ilk kalp krizini erkeklerden daha ağır geçiriyor

Kalp söz konusu olduğunda çoğunlukla, kadınların erkeklere göre daha derinden etkilendiği düşünülür. Kalp hastalıklarında da durum farklı görünmüyor. Amerika’da ve birçok gelişmiş ülkede koroner kalp hastalığı, kadınlarda birinci sırada yer alan ölüm nedenidir.

ABD’de kalp hastalığı nedeniyle toplam ölüm hızının son 20-30 yılda azalmış olmasına karşın, bu azalma erkeklere göre kadınlarda daha yavaştır. Gerçekten de, kadınlarda kalp hastalığına bağlı ölümler artmaktadır. Daha uzun yaşamalan ve tüm kanser tiplerine (meme kanseri dahil) göre kalp hastalığı ve inme nedeniyle ölenlerin yaklaşık iki kat fazla olması, kadınlarda kalp hastalığının kesinlikle önemli bir sağlık sorunu olduğunu gösteriyor.

Yeni araştırmalar, erkeklere göre kadınların ilk kalp krizinden sonra daha olumsuz bir durumda olabildiklerini doğruluyor. JAMA’da yer alan bir çalışmada, ilk kalp krizini izleyen 1 ay içinde ölüm riskinin, 6 ay içinde de ölüm riski ve yeniden hastaneye yatma gereksiniminin erkeklere göre kadınlarda daha yüksek olduğu gösterildi. Araştırmacılar, ilk kalp krizinden sonra kadınlarda ölüm riskinin erkeklere göre %70 daha fazla olmasının, hastalığın daha ağır seyretmesinden ve kalp kriziyle ilişkili komplikasyonlardan kaynaklanabileceğini saptadılar. Kadınlarla erkekler arasındaki bu fark, kadınlardaki diğer risk etmenlerinden ve yaştan bağımsızdı.

Ayrıca erkeklere göre kadınlarda kalp hastalığını saptama olasılığı daha düşüktü.

KALP HASTALIĞINA İLİŞKİN RİSK ETMENLERİ: 
Sigara içme Yüksek kan basıncı Yüksek kolesterol Diyabet Kalp hastalığına ilişkin aile öyküsü Obesite Hareketsizlik

MENOPOZUN ROLÜ:
Kadınlarda kalp krizi riski menopoz dönemi yaklaştıkça artar ve bu artış yaş ilerledikçe devam eder. Çalışmalarda, menopoz sonrası dönemdeki kadınlarda kandaki lipid ve kolesterol düzeylerinin daha yüksek olduğu (kalp hastalığına ilişkin risk etmenleri) saptanmıştır. Araştırmacılar, kadınların vücutlarında meydana gelen değişmelerin, yaşlanma, kilo alma ve düşük östrojen hormonu düzeylerini de içeren, menopoza bağlı etkilerden kaynaklanabileceğini düşünüyorlar.

KALP HASTALIĞINDAN NASIL KORUNURSUNUZ? 
Sigara içmeyin.
Düzenli egzersiz yapın ve sağlıklı vücut ağırlığını koruyun.
Düşük doymuş yağ içeren ve meyve, sebze, tahıl ve lifli besin ağırlıklı bir diyet uygulayın.
Kolesterol düzeylerini ve kan basıncını yükseltebilecek kadar fazla alkol kullanmaktan kaçının.
Yüksek kan basıncı ve diyabet için tedavi uygulayın.
Menopozdan sonra hormon yerine koyma tedavisi için doktorunuzla görüşün.

Cevap Bırakın