Take a fresh look at your lifestyle.

KATI GIDAYA GEÇİŞ

0

Katı Gıdaya Ne Zaman Geçmelisiniz?

Muhtemelen bebeğiniz 4-6 aylar arasında katı gıdayla tanışabilir. Ancak eğer bebeğiniz anne sütü alıyorsa doktorlar ilk altı ay katı gıdaya geçişe gerek

Yoğurt iyi bir başlangıç olabilir. Çoğu bebek yoğurt tadını yadırgamaz ve hemen kabul eder. Pirinç unundan yapılmış hazır bebek mamalarıyla ya da pirinç unundan yapacağınız muhallebi ile de başlayabilirsiniz. Meyveler tatlı olmaları nedeniyle bebeklerin favorileri arasında yer alır. Sütle sulandırılmış elma veya şeftali püresini verebilirsiniz. Sebzelerden ise patates ve havuç gibi sarı sebzeleri yeşil sebzelere göre daha önce verebilirsiniz. Ancak bunların kabul edilmesi meyvelere göre daha zordur.  görmüyorlar. Bebeğinizin katı gıdaya hazır olup olmadığını anlamak için şunları araştırabilirsiniz:

Bebeğiniz öncelikle başını dik tutabilmelidir. Daha koyu gıdalar içinse bebeğiniz desteksiz oturabilmelidir. Bu da 7. aydan önce mümkün değildir.
Dil itme refleksi kaybolmuş olmalıdır. Bu bebeğin küçük cisimleri ağızlarından atmalarını sağlayan doğuştan gelen bir reflekstir. Bu şekilde cisimler bebeğin nefes borusuna kaçmadan dışarı atılır. Bunu bebeğinizin diline küçük bir parça bebek gevreğini koyarak anlayabilirsiniz. Eğer gevrek koyduğunuz gibi geri geliyorsa refleks henüz kaybolmamıştır. Katı gıdaya geçişi bir süre daha ertelemelisiniz.
Dilini ileri, geri, aşağı ve yukarı hareket ettirebiliyor olmalıdır.
Bebeğiniz kaşıktan gıdayı alabilecek şekilde alt dudağını hareket ettirebilitor olmalı.
Bütün bunların haricinde eğer ailede kuvvetli bir alerji öyküsü varsa bebeğiniz ilk bir yıl boyunca sadece anne sütüyle beslenmeye devam edebilir.

Hangi Gıdalarla Başlayabilirsiniz?:

Meyveleri cam rendeyle rendeleyin asla blenderdan geçirmeyin. Bebeğinizi en baştan pütürlü gıdayla tanıştırın. Cam rendeyle rendeleyerek vitamin kaybını minimuma indirmiş olursunuz. Başlangıçta çay kaşığının ucuyla çok az verin. Zamanla miktarı artırırsınız. Yoğurtla meyve püresini karıştırarak veya ilave şeker atarak vermeyin. Yoğurdu ve meyveyi ayrı ayrı verin. Aksi takdirde yoğurdu asla tek başına kabul etmeyecektir. Hazırladığınız gıdalara asla tuz ve şeker atmayın. Sebze püresini yağla pişirmeyin daha sonra çok az sızma zeytinyağı ilave edebilirsiniz.

Dikkat Etmeniz Gerekenler:

Unlu mamalar hazırlarken buğday unu kullanmamalısınız. Buğday ununun alerjik özelliği vardır. Bunun yerine pirinç unu kullanabilirsiniz. Portakal ve mandalina gibi meyveler bazı bebeklerde karın ağrısına neden olabilir. Bu sebeple bu tür meyveler 6 aydan sonra verilebilir. Ancak küçük miktarlarda deneyebilirsiniz. Eğer sorun çıkmazsa vermeye devam edersiniz.

Besinleri deliği büyük biberonla değil kaşıkla verin. Başlangıçta küçük porsiyonlar halinde verin. Yeni besini tek başına ve 2-3 gün arayla verin. Bu şekilde bebeğinizin besine karşı alerjisi olup olmadığını anlayabilirsiniz. İshal, kusma, ciltte kızarıklık gibi belirtiler olursa verilen besin kesilmeli bir ay sonra tekrar denenmelidir.

Acılı ve baharatlı besinler vermeyin. Meyve ve sebzeler taze ve çürüksüz olmalı. Sebzeleri hazırlarken düdüklü tencere kullanın. Bu şekilde besin değeri kaybolmaz. Besinleri püre haline getirirken blender kullanmayın. Bunun yerine tel süzgeçten geçirin. Bebeğinize meyveleri meyve suyu yerine püre halinde sunun. Böylece meyveden daha iyi yararlanabilir.

Bebeğinize çay ve kahve vermeyin. Bunlar besinlerle birlikte içildiğinde demir emilimini yavaşlatırlar ve dolayısıyla kansızlığa sebep olurlar. Bebek gelişiminde demirin büyük önemi vardır. Ayrıca kafein içerirler. Çikolata, gofret, cips gibi besinlerle mümkün olduğunca tanıştırmayın. Bunlar çok fazla yağ ve şeker içerirler. Artık kolesterol, kandaki yağ gibi değerler çocuklarda da yüksek çıkmaktadır. Ayrıca çocuklarda diyabet artmaktadır. Bebeğinizi kalp damar hastalıklarından korumak ve sağlıklı bir birey olmasını sağlamak sizin elinizde.

Bebeğinizi beslerken sabırlı olun. Asla ısrar etmeyin. Yemek istemediği gıdayı bir hafta sonra tekar deneyin. Amacınız bebeğinize yemek yemeyi sevdirmek olmalı onu bir şekilde doyurmak değil. Zorlayıcı hareketleriniz ilerde ilişkinizi zedeleyebilir.

Neler Yasak?

Sebze grubundan patates, havuç, kabak, bezelye ve domates verilebilir. Lahana, patlıcan, pırasa, kereviz, karnıbahar, pancar ve ıspanak gibi sebzeler gaz yapabileceğinden başlangıçta bunlardan vermeyin. Bebeğiniz 6-7 aylık olduğunda bunları deneyebilirsiniz.

Yumurta ve nişastalı besinler bu dönemde verilmemelidir. Yumurta allerjik özelliği yüksek olan bir besindir. Yumurtanın sarısı 6 aydan sonra azar azar verilebilir. Yumurtanın beyazı ise 1 yaşından sonra verilmelidir. Şekerli ve baharatlı yiyecek ve içiecekler, bal, salamura balık, salam, yağlı balık konserveleri, ham veya çekirdekli meyveler, kuru üzüm, kırmızı veya freng üzümü, fındık, bira mayası, kahve ve koyu çay bir yaşına kadar verilmemesi gereken besinlerdir.

Açılışı Ne Zaman ve Nasıl Yapmalısınız? Bebeğiniz öncelikle aç olmalı. Ancak çok aç olmamalı. Çünkü karnını hemen doyuramayacağı için çok sinirli olabilir ve katı gıdayı tamamen reddebilir. Bunun için bebeğinizi biraz besledikten sonra tamamen doyurmadan bir deneme yapabilisiniz. Eğer bebeğiniz isteksiz görünüyorsa tekrar emzirerek onu doyurun. Asla ısrarcı olmayın. Aceleniz yok. Şu anda amacınız bebeğinizi katı gıdayla tanıştırmak onu bu şekilde doyurmak değil. Bebeğinizin ana besini daha bir süre sadece süt olacaktır.

Bebeğinizi beslerken onu bir ana kucağına oturtabilirsiniz. Ona bir önlük giydirin. Buna şimdiden alışsın. Önlük giydirmeyi alışkanlık haline getirin. Bebeğiniz uykulu olmasın. Yeniliklere açık ve enerjik olduğu bir zaman seçin.

Cevap Bırakın