Take a fresh look at your lifestyle.

Mamaya Tuz Katmayın

0

Erciyes Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi Farmakoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yalçın Tekol, anne sütünden 3 kat fazla tuz içeren mamalarla beslenen bebeklerin tansiyonlarının normalden daha yüksek olarak ölçüldüğünü söyledi.

Prof. Dr. Yalçın Tekol, annelerin bebeklerinin mamalarına kesinlikle tuz katmaması gerektiğini belirtti.

Prof. Dr. Tekol, çok sayıda hastalığın temelinin çocukluk ve gençlik yıllarında atıldığına dikkati çekti. Birçok insanın, tuzun sadece tansiyon hastalarına zararlı olduğunu sandığını ifade eden Tekol, yapılan araştırmaların bu maddenin her yaştan insana zarar verebildiğini ortaya koyduğunu anlattı.

Hollandalı bilimadamlarının 245 bebek üzerinde yaptıkları araştırmada, anne sütünden üç kat fazla tuz içeren mamalarla beslenen bebeklerin tansiyonlarının normalden daha yüksek olarak ölçüldüğünü bildiren Tekol, bebeklerdeki tansiyon yüksekliğinin ileriki yıllarda da devam ettiğini bildirdi.

Tuzun insan sağlığına çeşitli şekillerde zarar verebildiğini, bu zararların başında da tansiyon hastalığının geldiğine dikkat çeken Prof. Tekol, “Dünyada bugüne kadar tuzu hiç tanımayan ve kullanmayan 20 kadar topluluk bulunmuştur. Yemek pişirirken deniz suyu kullananlardışında, bu topluluklarda yüksek tansiyon görülmez” diye konuştu.

Tuzun diğer zararlı etkileri arasında mide kanseri ve kalp yetmezliği oluşturma, böbrek hastalığını ve kemik erimesini şiddetlendirme gibi olumsuz etkilerini de sayan Tekol, “Aslında yiyeceklerimizin hepsinde ve içme suyu da dahil içeceklerimizde doğal olarak tuz vardır. Ancak, bu miktardaki tuz sağlığa zarar vermez. Zarar, yiyecekler hazırlanırken ve tüketilirken içine katılan tuzdan kaynaklanıyor” dedi.

Bebeklerin anne sütü ile beslenmelerinin önemini de değinen Tekol, annelerin tat vermesi için mamaların içine kesinlikle tuz katmaması gerektiğine işaret etti

Cevap Bırakın