Take a fresh look at your lifestyle.

RAHİM KANSERİ

0

Rahim kanseri tedavisi

En sık görülen kadın üreme sistemi kanseridir. Rahim kanseri genellikle menopoz sonrası yıllarda ve 50-60 yaşları arasındaki kadınlarda görülür.

Rahim kanseri denildiğinde rahim içini döşeyen endometriumdan ( rahim iç zarı) kaynaklanan kanserler anlaşılır. Endometrium kanseri de bir diğer adıdır. Rahim kanseri endometrium dokusunda geliştikten sonra kadın üreme sisteminin diğer organlarına da yayılma eğilimindedir. İlk önce rahim ağzı ( serviks) ve tüplere ve yumurtalıklara doğru yayılır. Daha ilerlemiş hastalık durumlarında lenfatik damarlar aracılığı ile vücudun diğer bölümlerine atlar.
Geç çocuk doğurmuş olmak, adet düzensizlikleri, şişmanlık, hipertansiyon, şeker hastalığı, 50 yaş üzerinde olmak, genetik yatkınlık ve sigara kullanmak rahim kanserine yönelik risk faktörleridir. 

Belirtiler; Menopoz sonrası vajinal kanama, adet görmekte olan kadınlarda düzensiz adet kanamaları, cinsel ilişki sonrası kanama, adet dışı kanama, kanlı pis ve kötü kokulu akıntı, bel ve kasık ağrısı en önemli belirtileridir.

Teşhis; Smear testi rahim ağzında sonradan kansere dönüşebilecek herhangi bir değişikliğin olup, olmadığını gösteren erken tanı testidir. Rahim ağzı kanseri erken tanı konursa kesinlikle tedavi edilebilen bir kanser türüdür. Başlangıçta hiçbir belirti vermediğinden sadece smear testi yardımıyla tanı konulabilir. Rahim kanseri tanısı rahim içersinden parça alınması ve bu parçanın patoloji uzmanı tarafından değerlendirilmesi ile konur. Bu aşamadan sonra rahim kanserinin yayılma derecesini saptamak için ek tetkikler yapılabilir.

Tedavi; Doktorların çoğu histerektomi (rahmin alınması), tavsiye ederler. Fallop tüplerinin ve yumurtalıkların da alınması gerekir, çünkü kanserin bu organlara da yayılma eğilimi vardır. Kanser rahmin ötesine de yayılmışsa, ameliyattan sonra radyasyon tedavisi yapılmalıdır. Bazen ameliyat yerine radyasyon kullanıldığı da olur. Bu, genel anestezi altındayken vajina veya rahime bir alet veya radyum yerleştirilerek yapılan derin bir radyoterapidir. Radyum vücudun içinde birkaç gün kalır ve bu süre içinde hastanede yatılması gerekir. Bazen de birkaç yöntem bir arada kullanılır. 
Eğer kanser vücudunuzun başka yerlerine metastaz yapmışsa (yayılmışsa), projesteron büyümeyi genellikle durdurur. Bu 2-3 yıl içindir, hatta bazen daha bile uzun olabilir. Başka antikanser ilaçlar da kullanılabilir.

Cevap Bırakın