Hamilelik Doğal Yollarla Olmuyorsa...

Günümüzde ailelerin bebek sahibi olmasını zorlaştıran faktörler giderek artıyor. Stresli yaşam koşulları, dengesiz beslenme ve cinsel yaşam, kadın ve erkek kısırlığının giderek artmasına neden oluyor.

Devamı


Anne Olmak İçin Geç Kalmayın

Stres ve büyük şehir yaşamından dolayı artan infertilite'ye yönelik (kısırlık) uygulanan tüp bebek tedavisinde, yaş sınırının 45 olduğunu belirten uzmanlar; kadınlarda 37 yaşından sonra çocuk sahibi olmanın zorlaştığına dikkat çekiyor.

Devamı


Çocuklarda Romatizmal Ateşe Dikkat

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Selçuk Aydın, çocuklarda kalp romatizmasına karşı ebeveynleri uyardı. Uzman Dr. Selçuk Aydın, yaptığı açıklamada romatizmal ateş geçiren bir çocukta romatizmanın tekrarlanmasının çok tehlikeli olduğunu belirtti.

Devamı


Çocuğunuzun Kabızlığını Nasıl Giderebilirsiniz?

Eğer doktorunuz kabız olan çocuğunuza günde sadece üç bardak limitli süt veriyor ve o çok sevdiği elma suyundan vazgeçtiriyorsa ve daha başka ne gibi yiyeceklerden kaçınmanız gerektiğini bilmiyorsanız ne yapabilirsiniz ?

Devamı


Sağlıklı Doğum Kontrol Yöntemleri

Kontrolsüz, birbirini takip eden doğumlar ve düşükler, anne ve bebek sağlığını ciddi olarak tehdit eder. Bu nedenle aile planlaması hem anne, hem de bebek sağlığına zarar vermeyecek uygun doğum kontrol yöntemleriyle yapılmalıdır.

Devamı


İyi Anne Olabilecek miyim?

Genellikle hamilelik döneminde meydana gelen ruhsal değişiklikler gözardı ediliyor. Gerek vücuttaki değişimler gerekse bebeğe zarar verileceği endişesi nedeniyle cinsel istek azalabiliyor. Anne adayları son aylarda ise doğum korkusu ve sağlıklı bir bebek dünyaya getirebilme endişesini yoğun bir şekilde yaşayabiliyor. Memorial Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Op. Dr. Banu Göker Özdemir, gebeliğin özellikle ilk üç ayında değişken ruh halinin görüldüğüne dikkat çekiyor.

Devamı


Normal Doğum, Depresyonu Azaltıyor

Doğum yönteminin nasıl olacağı, anne adaylarının 9 ay boyunca en fazla düşündükleri konuların başında geliyor. Acıbadem Bakırköy Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü Sorumlusu Prof. Dr. Cihat Ünlü, doğumun sezaryen yöntemi ile yapılması yönündeki kararı hekimin vermesi gerektiğini belirtiyor.

Devamı


Türkiye’de 5 Kadından Biri Evde Doğuruyor

Sağlık Bakanlığının, AB'nin mali desteğiyle, anne ve bebek ölümlerinin azaltılması amacıyla başlattığı ?Bebeğim Sağ Olsun? kampanyasının sözcüsü Dr. Sadiye Eren, Türkiye'de halen 5 kadından birinin evde doğum yaptığını ve her bin yeni doğan bebekten 17'sinin hayatını kaybettiğini belirtildi. Eren, anne ölümlerinin yüzde 62'sinin önlenebilir nedenlerle gerçekleştiğini söyledi.

Devamı


Gebelik Hormonlary Reflü Nedeni Olabiliyor

Hamile kadynlaryn 3’te 2’sinde görülen reflü, sindirim enzimleri içeren mide syvysynyn yukaryya yemek borusuna do?ru kaçmasy ve bu syvyya dayanykly olmayan yemek borusunun tahri?i ile ortaya çykyyor.

Devamı


Gebelik Testleri Marketlerde Satılamaz

Genelgede, Bakanlığa yapılan başvurularda Vücut Dışında Kullanılan (İn Vitro) Tıbbi Tanı Cihazları Yönetmeliği kapsamında üretimi yapılan tek kullanımlık gebelik testlerinin marketlerde satılıp satılamayacağı hususunda düzenleme olmadığından konu hakkında bilgi talep edildiği belirtildi.

DevamıSayfa : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10


 


Hamileportal.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler doktor tedavisinin yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir. Sitemizdeki bilgiler bu amaçla kullanılmamalıdır.

  Web Stats   Sağlık ve Tıp