Hamilelikte De Grip Aşısı Yaptırılabilir

Grip tedavi edilirse bir haftada, edilmezse yedi günde geçer'' sözü, griple ilgili halk arasında yaygın bilinen nadir doğrulardan. Oysa gerek hastalığın tedavisi gerekse gripten aşıyla korunmayla ilgili her grip sezonunun başında pek çok soru işareti kafaları kurcalıyor.

Devamı


Sonbaharda Bu Hastalıklara Dikkat!

Sonbahar mevsimiyle beraber hava sıcaklığında oluşan ani değişimler vücut direncini olumsuz etkiliyor. Mevsimsel virüsler de bu duruma eklenince grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklar sık görülmeye başlıyor. Havanın soğuması, daha çok kapalı mekânlarda vakit geçirmek de virütik hastalıkların öksürük, hapşırık, elle temas gibi yollarla yayılmasını kolaylaştırıyor.

Devamı


Kadınların Kalp Krizi Riskini Düşürmenin 5 Yolu

Bir araştırmaya göre doğru beslenme, az alkol, fiziksel olarak etkin olmak, sağlıklı bir kiloda kalmak ve sigara içmemek, kadınlarda kalp krizi riskini önemli oranda düşürüyor.

Devamı


Çocuğunuz İçin Sağlıklı Beslenme Önerileri

Sağlıklı bir beslenme daha yemek hazırlama aşamasında başlar: Teflon tavalarda mutlaka yağlı kağıt kullanın, alüminyum folyodan uzak durun!Prof. Dr. Murat Tuncer; aileler için hazırladığı 'Çocuk Sağlığı Rehberi' adlı kitabında yer verdiği önerileri anlattı:

Devamı


Tuvalet Eğitimi Çocuğa Nasıl Verilmeli?

Çocuğu tuvalete alıştırmak için neler yapılmalı? Tuvalet eğitimi çocuğun verdiği işaretlerle yönlenmeli. Ortalama 2-2.5 yaş eğitim için uygundur. Çocuklar tuvalet eğitimine kesinlikle zorlanmamalı. Çocuk önce tuvaletini yaptığını söyler.

Devamı


Çocuğunuzun Doktoru Olun

Prof. Dr. Murat Tuncer, Prof. Dr. Ender Pehlivanoğlu ve Prof. Dr. Hilal Mocan'dan çocuk sağlığı rehberi... Sağlıklı çocuk yetiştirmenin ve hastalıklara karşı alabileceğiniz önlemlerin tüm reçetesi bu dosyada çoçuğunuzun doktoru olun. İşte bu dosyada cevabını bulacağınız sorulardan bazıları:

Devamı


Demir Eksikliği ve Kansızlık

Metabolizmanın canlılığı için gerekli olan vitamin ve mineraller içinde en önemlilerinden biri demirdir. Sağlıklı, yetişkin bir bireyin vücudunda ortalama 35 gram kadar bulunan demirin en önemli görevi kanda oksijenin taşınmasına yardım etmesidir. Ayrıca bağışıklık sistemi ve bilişsel performans için de gerekli bir elementtir.

Devamı


Antibiyotiğin Fazlası Zarar

İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kulak Burun Boğaz Servisi Şefi Prof. Dr. Semih Öncel, gereksiz antibiyotik kullanımının, vücutta hücre ölümüne ve direncin düşmesine neden olduğunu ve hastalığı tetiklediğini söyledi.

Devamı


Kalp Çarpıntılarının Tedavisi Mümkün

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Kalp Damar Hastalıkları Önleme Projesi Türkiye Koordinatörü Prof. Dr. Bülent Görenek, avuç içi kadar özel bir kalp pilinin ilaçlarla tedavisi mümkün olmayan çarpıntılarda ölümleri büyük oranda önlediğini söyledi.

Devamı


Osteoporoz Nedir?

Özellikle kadınlar için yaşlılık döneminin korkulu rüyası olan osteoporoz, bir başka deyişle kemik erimesi hastalığından korunmak için, çocukluktan itibaren düzenli olarak, yeterli miktarda süt içmek önem taşıyor. Ülkemizde genelde 50 yaşından sonra süt içmeye başlanmasına karşın, süt içme alışkanlığının çocuk yaşta kazanılması ve yaşam boyu sürdürülmesi gerekiyor.

DevamıSayfa : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10


 


Hamileportal.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler doktor tedavisinin yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir. Sitemizdeki bilgiler bu amaçla kullanılmamalıdır.

  Web Stats   Sağlık ve Tıp