Take a fresh look at your lifestyle.

Tiroid Hastalığı Kadınlarda 5 Kat Daha Fazla

0

Tiroid hastalığının görülme sıklığının, erkeklere oranla kadınlarda 5 kat daha fazla olduğunu belirten Dr. Tahir Haytoğlu; yaş, ailede görülen tiroid hastalığı hikâyesi, gebelik ve doğum ile bazı hastalıkların yüksek risk faktörü oluşturduğuna dikkat çekiyor. Saç telinden ayak tırnağına kadar bütün hücrelerin hangi hızda çalışacaklarının, tiroid hormon seviyesine göre ayarlandığını söyleyen Dr. Tahir Haytoğlu, bu seviyenin az olduğu durumlarda ‘hipotiroidism’, fazla olduğu durumlarda ise ‘hipertiroidism’ hastalığının ortaya çıktığını ifade ediyor.

Dr. Tahir Haytoğlu, hipotiroidism’in belirtilerini şöyle sıralıyor:
“Hipotiroidism; halsizlik, yorgunluk, bitkinlik, kilo artışı, kilo verememe, üşüme, çabuk yorulma, cilt kuruluğu, bağırsak hareketlerinde yavaşlama, unutkanlık ve depresif duygu durumu belirtileri ile kendini gösteriyor. Hipotiroidism’i olan kadınların adet kanamaları miktar olarak daha fazla ve daha uzun süreli olabilir; adet periotları da normalden daha kısa sürede gerçekleşebilir.” Tedavi edilmeyen bir kadının hamile kaldığı takdirde; gebeliği devam ettiremeyebileceğini dile getiren Dr. Tahir Haytoğlu, tiroid hormon ve replasman tedavisi ile hastalığın sonlandırılacağını dile getiriyor.

Dr. Tahir Haytoğlu, hipertiroidism’in ise çarpıntı, sinir, iç sıkıntısı, el titremesi, istemsiz kilo kaybı, aşırı terleme, saç ve tırnakların hızlı uzaması-dökülmesi-kırılması, sık bağırsak hareketleri, adet düzensizlikleri, kalpte ritim bozukluğu, osteoporoz ve kırıkların gelişmesi şeklinde belirti verdiğini açıklıyor. Dr. Tahir Haytoğlu; hipertiroidsm’i olan kadınların, adet periyotlarının düzensiz olabileceğine dikkat çekiyor. Kısa süren adet kanamalarının yanı sıra 28 günden daha uzun periyotların da görülebileceğine işaret eden Dr. Tahir Haytoğlu, adet kanamalarının tamamen kesilebileceğini de belirtiyor. Risk faktörlerine değinen Dr. Tahir Haytoğlu şunları söylüyor: “Düzensiz adet görmek gebe kalmayı daha zor bir hale sokar. Gebelik gerçekleşecek olsa bile hastalık tedavi edilmekçe; vücut, gebelik için gereken desteği veremeyebilir ve sonuçta düşük görülebilir. Gebelik döneminde tedavi edilmemiş hipertiroidism, doğmamış bebeği değişik derecede tehlikelere maruz bırakabilir. Bu tür durumlar ise düşük, erken doğum ya da bebekte gelişme geriliği ortaya çıkabilir.”

Dr. Tahir Haytoğlu, hipertiroidsm’in anti-tiroid ilaçlar veya cerrahi yöntemler ile tedavi edilebileceğini belirtiyor.

Tiroid Bezi
Tiroid bezi boynun ön kısmında, hemen nefes borusunun önünde bulunan küçük kelebek şeklindeki bir organdır. Tiroid bezinin görevi, tiroid hormonu salgılamak; tiroid hormonunun görevi ise vücuttaki bütün hücrelerin çalışma hızını ayarlamaktır.

Cevap Bırakın