Take a fresh look at your lifestyle.

ÜST SOLUNUM YOLU ENFEKSİYONLARI

0

Nezle, grip, farenjit, orta kulak enfeksiyonu ve sinüzit çocuklarda en sık rastlanan üst solunun yolu enfeksiyonlarıdır. Nezle ve grip hafif ateş, burun akıntısı, hapşırma bazen de halsizlik, kırıklık ve kas ağrılarıyla giden, virüslerin yol açtığı bir hastalıktır. Bu nedenle tedavide antibiyotik kullanmak gerekmez.
Tuzlu su içeren burun damlaları, buhar ve bazen de burun açıcı damla ya da ilaçlarla çocuk rahatlatılabilir. Farenjit çocuklarda çok sık görülür. Ateş, boğaz ağrısı ve öksürük vardır. İki yaşın altında nedeni sıklıkla viraldir. Beş yaşın üstündeki çocuklarda ise beta hemolitik streptokoklar adı verilen bakterilere bağlı olarak gelişir. Bu etkene bağlı farenjitlerin mutlaka tanınıp antibiyotiklerle tedavi edilmesi gerekir; çünkü tedavi edilmediği zaman kalpte ve böbreklerde kalıcı etkileri gelişebilir. Orta kulak enfeksiyonu 6 ay-2 yaş arası çocuklarda sık görülür. Yaşamın ilk 6 ayında anneden geçen antikorlar ve anne sütü bebeği orta kulak iltihabından korur. Anne sütü ile beslenme daha sonraki yaşlarda da koruyucu olmayı sürdürür. İlk üç ayda ek besin başlanan çocuklarda enfeksiyon sıklığı tek başına anne sütü alanlara göre belirgin olarak fazladır.
Biberonla beslenme ve emzik alışkanlığı da risk faktörüdür. İki yaşından sonra orta kulak enfeksiyonu sıklığı azalsa da kreşe ya da okula başlama ile yeniden sıklaşır.
Başta yarık damak-dudak olmak üzere tüm kafa ve yüz anomalilerinde, down sendromlu çocuklarda, alerji ya da bağışıklık sisteminde yetersizlik olan durumlarda da daha sık görülür. Hastalık sırasında küçük çocuklarda huzursuzluk dikkati çeker. Çocuk ateşlidir, sürekli ağlar ve kulağını gösterebilir. Daha büyük çocuklar ise kulak ağrısını tanımlayabilir. Kulak zarı delinirse kulaktan sarımsı beyaz renkli, iltihaplı bir akıntı gelir. Tedavisinde antibiyotik gerekir. Sinüzit genellikle bir “soğuk algınlığı” sonrasında gelişir. Yüksek ateş, baş ağrısı, yüzde ağrı, duyarlılık ve öksürük görülür. Tedavisinde antibiyotikler kullanılır.

Cevap Bırakın