Take a fresh look at your lifestyle.

YÜKSEK RİSKLİ GEBELİKLER

0

Aslında çok doğal bir süreç olan gebelik her zaman sorunsuz geçmez. Şöyle ki;

Daha önce sakat ya da ölü doğum yapmış
Önceden birkaç düşük yapmış
Kalp, şeker, böbrek hastalığı ve yüksek tansiyon gibi sorunları olan
Eşiyle kan uyuşmazlığı olan
Çoğul gebelikleri olan
Bazı endişeler taşıyan ve
İleri yaştaki anne adaylarının daha yakından izlenmeleri gerekir. Bu nedenle anne adayları, rutin ve bilinen incelemeler dışında, daha sıkı izleme alınmalıdır.
Anne ve bebek sağlığının denetim altında tutulduğu bu süreçte, ultrasonografi ve fetal monitör ile bebeğin biyo-fizik durumlarının incelenmesi, bebek sağlığının önemli bir göstergesi olan, NST yöntemi ve doppler ultrasonografi, İrenbe’de kullanılan temel tıbbi yöntemlerden bazılarıdır.
Gebeliklerde kalıtsal bozuklukların yol açtığı riskler anne yaşamının ilerlemesi ile doğru orantılı olarak artmaktadır. En sıkı görülen genetik anomali durumu, 21. kromozom çiftinin 2 yerine 3 kromozom içermesine bağlı olarak oluşan Down Sendromu’ (mongolizm) dur.

Gebeliği sırasında 35 yaşın üstünde olan
Daha önce anomali bebek doğurmuş
Yakın akrabalarında anomalili çocuğu olan
Üçlü tarama testinde yüksek risk saptanan anne adaylarına, gebeliğin 16-22. haftalarında amniosentez uygulanır. Amniosentez, ultrason muayenesi altında anne karnından uygun bir giriş yeri seçilerek bebeğin içinde yüzdüğü sıvıdan örnek alınmasıdır. Bu işlem, çok ince bir iğne ile yapılmakta ve ağrı hissedilmemektedir. Alınan sıvıdan bebeğe ait hücreler üretilerek kromozom analizi yapılır. Böylece bebeğin genetik bir bozukluğu olup olmadığı saptanabilir.

Bu sıvıda ayrıca AFP gibi bazı hormon ve kimyasal maddelere bakılarakta nöral tüp defektleri ve diğer sakatlıkların olup olmadığı tespit edilir. Dünyanın en gelişmiş merkezleri ile işbirliği içinde olan İrenbe amniosentez yapabilen sayılı merkezlerden biridir. Ayrıca CVS, kordosentez ve çoğul gebeliklerde fetal reduksiyon gibi ultrasonografik girişimlerde yapabilmektedir.

Cevap Bırakın