Take a fresh look at your lifestyle.

Yumurtlama Nedir?

0

Yumurtlama Nedir?

Her kadın, ergenlik çağından menopoza gireceği yaklaşık 500 dönem boyunca serbest bırakacağı tüm yumurtalarla doğar.

Ayda bir kez yumurta yumurtası – genellikle sadece bir tane – veya iki yumurtalıktan birinden serbest bırakılır. Daha sonra yumurtalık ve rahim (uterus) bağlayan fallop tüpünden aşağı doğru ilerler. Buna yumurtlama denir.

Döngününüzün bir günü her zaman döneminizin ilk günü olarak sayılır ve 22 ila 36 gün arasında veya hatta bazı durumlarda daha kısa veya daha uzun sürebilir. Ortalama adet döngüsü 28 gündür, ancak kadınların yaklaşık yarısı bir aydan diğerine değişen bir döngüye sahiptir.

Yumurtlama  gebelik için neden önemlidir?
Eğer yumurta herhangi bir sperm tarafından döllenirse, yolculuklarında toplanırsa, kendini, yumurtanın gelişine hazırlayan rahim kalın tabakasına yerleşir. Döllenmezse rahim duvarı değişir (yumurta da onunla birlikte kaybolur) ve adet döneminiz başlar.

Yumurtanın döllenmesi için, 24 saatlik yaşam süresi boyunca fallop tüpündeki bazı spermleri karşılaması gerekir.

Ama panik yapmayın, belirli bir günde seks yapmak zorunda değilsiniz. Doğa Ana, bazı şeyleri daha kolay hale getirdi, çünkü bu sperm, beş ile yedi gün arasında kadının vücudunda yaşayabilir.

Doğurganlık pencereniz, adet döngünüz sırasında korunmasız cinsel ilişkiyle hamile kalmanın mümkün olduğu yaklaşık 6 günlük dönemdir.

Yumurtlama belirtileri
Ovulasyonun ortak belirtileri arasında hafif artış, vücut ısısı, vajinal mukus ve artmış cinsel yoldur. Beş kadından biri karında şişkinlik, memelerinde hafif ağrı ve koku, tat veya görme yüksek anlamda bir artış hisseder.

En doğurganlık ne zaman?
Yumurtlama, döngünüzün yaklaşık yarısında gerçekleşir. Bazı kadınlar yumurtladıkları belirtilerini tanıyabilirler.

Fakat bunu yapmanın anahtarı, döngünüzün genellikle ne kadar sürdüğünü ve geriye doğru sayıldığını bilmek.

“Bir sonraki dönemden 14 gün önce yumurtladığınızı düşünmeniz gerekiyor, bu yüzden döneminizin ne zaman gerçekleşeceğinden geriye doğru saymanız gerekiyor. Döngünün 28 günü ise, o zaman o gün 14, ortada olacaktı, ama eğer devreniz daha kısa veya uzunsa, o zaman o gün 10 veya 20. gün olabilir. Bir yumurtlama hesap makinesini kullanmak, bunu kolayca izlemenize yardımcı olabilir.

Bazı kadınlar için yumurtlama süresi biraz değişebilir, bu nedenle uzmanlar her iki üç günde bir düzenli cinsel ilişkiye tavsiyede bulunur.

Cevap Bırakın