Take a fresh look at your lifestyle.

ZELTİQ ( YAĞLARI AMELİYATSIZ PARÇALAMA) NEDİR?

0

Bölgesel incelme konusuna son yıllarda epey kafa yoruluyor. Nitekim konuyla ilgili bugüne dek birçok teknik geliştirildi. Son olarak geliştirilen yöntemin adı ise Zeltiq. Bu sistem, düşük ısı yardımıyla yağ hücrelerini kontrollü ve kalıcı biçimde yok etmeye yarıyor.

Boston General Hospital Hastanesi’nden Dr. Dieter Manstein ile Dr. R. Rox Anderson, jokeylerin bacaklarını ve fazla buzlu dondurma yiyen çocukların yanaklarını incelten “cold panniculitis” hastalığından yola çıkarak, düşük ısının kontrollü biçimde verildiği takdirde bölgesel incelme yaratıp yaratmayacağı üzerinde çalışmaya karar verdi. Ve sonunda özel bir yöntem geliştirdi. Biz de Prof. Dr. Onur Erol’dan Türkiye’de de uygulanmaya başlanan Zeltiq adlı bu yöntemle ilgili bilgi aldık.

Zeltiq nasıl uygulanıyor?
– Sistem; vücudun göbek, yan bölge, sezaryen doğum sonrasında oluşan alt karın ve sırt gibi bölgelerinde oluşan yağ birikimlerinin yüzde 20 ile yüzde 40 oranında azalmasını sağlıyor. ışlemin uygulanacağı bölge ya da bölgeler doktor tarafından belirlendikten sonra cildin korunması için vücudun ilgili bölgesi ıslak mendil benzeri koruyucu malzemeyle kaplanıyor. Daha sonra cihazın uygulama başlığı belirlenen bölgeye yaklaştırılıyor. Cihaz hafif bir vakum ile otomatik olarak ilgili bölgeyi haznesinin içine çekiyor ve yaklaşık bir saat sürecek tedavi başlıyor. ışlem yapılan bölge 4-5 dereceye kadar soğuyor.

Sonrasında yağ hücreleri vücuttan nasıl atılıyor?
– Bu sistem dolaşımı etkilemeden ve diğer dokulara zarar vermeden direkt olarak yağ hücrelerine etki ediyor. Yağ hücreleri soğukta yaşayamadıkları için uygulama yapıldıktan sonra yavaş yavaş eriyerek karaciğer yardımıyla vücuttan atılımı sağlanıyor.

Sonuçları ne zaman görülmeye başlanıyor?
– Uygulamanın hemen ardından bölgede belirgin bir farklılık gözlenmiyor. Uygulama öncesinde kişinin çeşitli açılardan fotoğrafları çekiliyor, ardından uygulama yapılacak bölgelerdeki yağ oranı belirleniyor. Ortalama 2-4 aylık bir sürecin sonunda da gözle görülür farklılıklar oluşmaya başlıyor.

Zeltiq’in diğer bölgesel incelme sistemlerinden farkı ne?
– Var olan diğer bölgesel incelme sistemleri; dolaşımı hızlandırma ve yağları eritme prensibiyle çalışırken, Zeltiq dolaşımı etkilemeden ve diğer dokulara zarar vermeden, direkt olarak yağlı bölgeye uygulanıyor. Uygulama sırasında kullanılan başlığın amacı, yağ fazlalığını vakum ile çekerek soğutmak… Uygulanan soğuk sadece yağ hücrelerini etkilediğinden diğer dokulara zarar verilmesi mümkün değil.

VÜCUDUN HANGİ BÖLGELERİNE UYGULANIYOR
* Göbek çevresi, kollar, üst ve alt karın, bacaklar, kalça, sırt (sutyen altı katmanları) uygulamanın en çok tercih edilen ve sonuç alınan bölgeleri.
* Gıdı ve göğüs üzerindeki etkisi hakkında AR-GE çalışmaları devam ediyor.
* Uygulama alanında çivi, platin bulunması Zeltiq’in çalışmasını engellemiyor ve uygulanan kişiye herhangi bir zarar vermiyor.
* Öncesinde herhangi bir anestezi işlemi yapılmıyor ve kişinin uyması gereken diyet ya da egzersiz listesi verilmiyor. Uygulama esnasında kişi bilgisayarıyla çalışabiliyor, telefonla konuşabiliyor ve sonrasında yürüyerek çıkabiliyor.
* Özel bir dinlenme süresine, korse vb. kıyafete, diyet, masaj ya da egzersize ihtiyaç duyulmuyor.

Cevap Bırakın