Take a fresh look at your lifestyle.

MUTLU BİR İLİŞKİ SAĞLIKLI YAŞAMIN ANAHTARI

0

Evli insanların, bekar olanlara oranla daha uzun ve sağlıklı bir yaşam sürdükleri genel bir inanıştır. Üstelik araştırmalar da bunun doğru olabileceğini söylüyorlar!


Araştırmalara göre, evli insanların, özellikle de erkeklerin, erken ölüm riski son derece düşük, ayrıca, kalp hastalıkları ve felç gibi hastalıklara, evli kişilerde daha az rastlanıyor. Peki neden? Evli olmayan ama düzenli bir ilişkide olan kişiler için de aynısı geçerli mi? Ya bekar ve mutlu olan insanlar?

Evliliğin nesi bu kadar sağlıklı?

Ohio Eyalet Üniversitesi’ndeki araştırmalara göre evli insanlar, diğerlerine (hatta birlikte yaşayanlara göre bile) daha az risk alıyorlar ve uyuşturucu gibi maddelere daha az yöneliyorlar.

Eğer evliyseniz, normalde, bu sizin biriyle kurduğunuz en yakın ilişkidir ve bu da, desteğe ihtiyacınız olduğunda aradığınız kişinin hemen yanınızda olduğu anlamına gelir.

Eşiniz, sizin davranışlarınızı büyük ölçüde etkiler. Bu da, siz sağlıksız bir şey yediğiniz zaman sizi durdurması ya da fazla içki içeceğiniz zaman bunu engellemesi anlamına gelir. Bu da eşinizin, size sağlıklı alışkanlıkları kazandırdığı anlamına gelir.

Ayrıca aile yaşamında mutlu olan kişiler, doktorlarının önerdiklerine daha çok uyarlar.

Peki ya uzun süreli ilişkiler?

Sevgilinizle birlikte yaşamanın da sağlık açısından bazı faydaları vardır. Kişilerin birbirlerine pozitif etkileri olur ama bu evlilikte olduğu kadar çok değildir.

İlişkide yaşanılan karışılıklı sevgi ve destek, kendimize daha iyi bakmamız için bizi teşvik eder.

Ayrıca sadece yüzük takıyor olmamız, sağlıklı olmamızı sağlamaz. Ne kadar iyi bir evlilik, o kadar sağlıklı bir birey demektir.

Araştırmalar, baypas ameliyatı geçiren kişilerin iyileşenlerinin ve sonrasında 15 yıldan fazla yaşayanlarının genellikle mutlu evlilikleri olan kişiler olduğunu göstermiştir.

Mutsuz bir evlilik ise sizin sağlıksız olmanıza neden olur. Çünkü kötü giden bir evlilikteki kronik stres, immün sisteminizi etkileyecektir.

Mutlu bekarlar

İnsanlar tabii ki kendi başlarına da mutlu ve sağlıklı olabilirler.

Eğer biri bekarsa bu, yakın ilişkiler kuramadığı anlamına gelmez. Bazıları için durum böyle olabilir ama bu, her bekar insan için geçerli değildir. Yakın ilişki kurma sorunu olmayan bekar insanlar, sadece aradıkları kişiyi bulamadıkları için yalnızdırlar. İşin sırrı ise, kendinizi, sizi seven, yardımcı olmaya hazır, sizi umursayan, iyi insanlarla çevrelemektir.

Aynı şey boşanan insanlar için de geçerlidir.

Boşanma, erken ölüm riskini yükseltir. Özellikle de erkeklerde. Fakat pek çok boşanan yetişkin daha sonrasında mutlu ve kaliteli bir yaşam sürmektedirler. Kısaca açıklamak gerekirse, eğer mutsuz olduğunuz bir evliliğin içerisindeyseniz, denediyseniz ve hiçbir şeyi yoluna sokamadıysanız, boşanmak mantıklı ve adil bir karar olacaktır. Eğer boşanır ve kendinizi bundan dolayı mutlu hissederseniz, sağlığınız hakkında endişelenmenize gerek yok demektir.

Kadınlar, kendilerine, erkeklerden çok daha iyi bakabilirler. Bekar insanların çoğunluğuna bakıldığında, kadınların daha iyi durumda oldukları görülmüştür.

Sevgi ve saygının eksik olmadığı bir ilişki bulduysanız, bunun keyfini sürün ve mutluluğunuzun değerini bilin.

Cevap Bırakın